Lüks yatlara ucuz mazot cahilliği bitsin artık!

Yıllardır bu aşağıdakiler benzeri yalan yanlış, provokatif ve bazıları sahte (fotomontaj) paylaşımlar görüyoruz, ne yazık ki bunlar gerçeği yansıtmıyor.

Hatta daha beteri gazeteciler, partiler ve milletvekilleri bile bu popülist yalana, saptırılmış propagandaya alet oluyorlar.

Çoğunlukla sosyal medyadan yayılan bu yanlışlığa her defasında ayrı ayrı cevap vermekten yorulduğumuz için son kere doğruları buraya yazalım, gerektiğinde buradan paylaşmak herkes için daha kolay olur diye düşündük.

İşte “ucuz mazot” efsanesinin gerçekleri;

Denizcilikte 2 çeşit ucuz mazot uygulaması var,

1) ÖTV’SİZ YAKIT:
Sadece belirli (ve biraz karışık) bürokratik işlemleri yapan TÜRK BAYRAKLI ve TİCARİ gemiler (balıkçı, yolcu motoru, hizmet teknesi, turizm tekneleri vb) ötvsiz yakıt alabilirler.
Bürokratik işlemleri ve jurnal/kayıt tutma zorunluluğu ve defter masrafları nedeni ile sadece çok tüketimi olan tekneler tercih eder.

Özel tekneler, Yabancı bayraklı lüks yatlar vb ALAMAZ!

Bu konudaki tüm mevzuat ve şartlar, aklınıza takılan soruların cevapları buradan görülebilir;
https://atlantis.udhb.gov.tr/OTV2/_public/

Ayrıca dogrulukpayi.com’un konu hakkındaki analizi de buradan görülebilir;
http://www.dogrulukpayi.com/iddia-kontrolu/ozkan-yalim/ozel-yatlar-icin-yakitin-litresi-1-25-liradan-aliniyor-ciftciler

 

2) TRANSİT (vergisiz) YAKIT
Sadece yurtdışına çıkış yapan TİCARİ tekneler alabilir. Alınan yakıt Türkiye karasularında KULLANILAMAZ. Aldığı yakıt bitmeden yurtiçine dönenin kalan yakıtı vergilendirilir.

Pompada satışı yoktur, direk rafineriden mühürlü tankerler ile sevk edilir, bu nedenle az miktarda alınamaz, her firma satamaz.

Aynı freeshoptan vergisiz ucuz rakıyı, sigarayı alıp yurtdışına çıkmak gibidir. Hatta yurda girerken az miktar da olsa vergisiz rakı alabilirsiniz ama yakıt alamazsınız!

Tüm dünya ülkelerinde aynı uygulama vardır. Yurtdışına çıkacak olan o ülkenin yerel vergisini ödemez (bknz: tax free)

 

Bunun dışında Türkiye’de tüm tekneler genelde marinalardaki pompa (veya tanker) fiyatlarının yüksekliği nedeni ile karadakinden DAHA YÜKSEK FİYAT ile yakıt alırlar!

Nokta.

Lütfen cahilliği, yalanı yaymayın!
Yalana alet olmayın!
Doğru bilgiyi paylaşın!

5 thoughts on “Lüks yatlara ucuz mazot cahilliği bitsin artık!

  1. opet’in sayfasındaki bir paragrafın sadece bir kısmını alıp yanlış yorumlamışsınız. devamı şöyle diyor;
   Marinalarımızdan yapılması istenen ÖTV’den muaf akaryakıt satışları için öncelikle 0 216 522 90 85 veya 0 216 522 92 83 numaralarından tarafımıza ulaşılması gerekmekte olup, şirket merkezimiz üzerinden alınacak sipariş ile ve istenen koşulların sağlanması ile gerekli planlama yapılacaktır. ÖTV’ den muaf yakıtların dışında marinalarımızdan ÖTV’ li yakıt ihtiyaçları da karşılanabilmektedir.”

   Sebebi de ÖTV’siz yakıt öyle pompadan “hadi bu da ötv’siz olsun” diye yapılamıyor.. özel kayıt takip prosedürleri var. Çoğu limanda ÖTV’siz yakıt satış izni olan akaryakıt firmaları tanker ile gelir, bu yakıtı ayrıca kayıt ederek teslim eder, alan tekne de ötvsiz yakıt takip defterine kayıt eder. Tankerin giremediği marina gibi yerlerde ise marinanın içindeki akaryakıt istasyonu özel izinle (ve kayıt altında) bu yakıtı kendi pompasından verebilir.

   yani marinada satılan her yakıt ötvsiz değildir.. her tekne gidip öyle bişey alamaz. özel izin ve prosedürleri vardır..

   yazının içinde ötvsiz yakıt ile ilgili tüm kanun, tüzük ve uygulama tebliğlerini okuyabileceğiniz linkleri verdik. açıp okursanız ötv’siz yakıtı kimlerin hangi şartlarda alabileceği, ne prosedürleri uygulamaları gerektiği açıkca yazıyor.. bunun dışındaki herşey tevatür..

 1. “TÜRK BAYRAKLI ve TİCARİ gemiler (balıkçı, yolcu motoru, hizmet teknesi, turizm tekneleri vb) ötvsiz yakıt alabilirler” demişsiniz. Unutmayın ki hizmet teknesi, turizm tekneleri dediğiniz şeyler ucu açık ifadeler. Özel yatların çoğu şirketler adına kayıtlı tıpkı şirketlere kayıtlı ama özel işlerde kullanılan aileye tahsis otomobiller gibi. Bu yüzden yalan dediğiniz haberler hala muallaktır.

  1. ticari yat demek ticari amaçla, para kazanmak için kullanılan tekne demektir. şirkete kayıtlı tekneler otomatik olarak ticari yat olmaz. ayrı pek çok prosedürü var. şirkete kayıtlı, şirketin malı ama ticari bir amaç için kullanılmayan, işletilmeyen, kiralanmayan vb. tekneler bu ötvsiz yakıt hakkına sahip değillerdir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir