22 Şubat 2014

ABD Askeri gemisi Ege’de ne arıyor!?

ile editör

spearheadŞubat ayının ilk haftalarında geldiği Kuzey Ege’de sadece 10NM (deniz mili) çapında bir bölgede oldukça yoğun bir şekilde dönüp dolaşan ABD donanmasına ait yüksek hızlı askeri lojistik destek – personel taşıma gemisi SPEARHEAD  gemisi AIS kayıtlarına göre resimdeki seyir izini çizmiş.

spearhead1AIS Kayıtlarında gideceği liman (Destination) olarak İskandinav mitolojisinde adı geçen VALHALLA‘nın kullanılmış olması da ilginç!

 

 

ve bu da Akdeniz’de Girit-Güney Kıbrıs arasında yakıt ikmali yapan USNS JOHN LENTHALL isimli askeri ABD tankerinin rotası;usns-john-lenthall

İlginç bir ayrıntı olarak geminin gideceği liman olarak Amerikan argosundaDüzenli olarak kazanıyoruz” gibi bir anlama gelen “Winning on the reg” cümlesinin yazılmış olması!

 

Diğer bir ABD askeri Fırkateyn’i olan 138m’lik USS TAYLOR ise Soçi açıklarındaki devriye görevinden sonra ikmal için 12 Şubat’ta Samsun’a gelmiş ve burada liman girişindeki topukda pervanelerine zarar verdiği için halen sanayi rıhtımında tamirat görüyor;
usnavy

USS Taylor‘un Samsun limanı girişindeki kaza anlarına yakın bakış;
ussstaylor