AIS RECEIVER KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU

AIS RECEIVER
(Network & NMEA Out)

Bu cihaz Smart Radio SR161 AIS Receiver‘in bir kutu içerisinde Moxa mx-1610c Ethernet Modülü ile birleştirilerek özel olarak hazırlanmıştır.

Bu cihaz içindeki modüller profesyonel endüstriyel ürünler olmasına rağmen bu şekilde bir kutu içinde birlikte çalışması özel bir proje olarak ev ortamında yapılmıştır. Bu nedenle endüstriyel cihazlar gibi bir kurumsal destek, garanti, kutu, kitap ve aksesuarlar beklenmemelidir. Tüm destek GemiTrafik.com tarafından sağlanacaktır.

Cihaz aynı anda hem NMEA 0183 portu üzerinden hem de network bağlantısı üzerinden AIS verilerini paylaşmaya programlanmıştır.

NMEA OUT çıkışından teknelerde AIS sinyallerini destekleyen chartplotter cihazlarına NMEA 0183 protokolü ile direk bağlanarak 38400bps hızında veri paylaşımı yapabilir.

Network çıkışından ise direk network kablosu ile veya buraya bağlanacak bir kablosuz modem üzerinden her türlü (PC, Linux, Macintosh, Android, IOS vb.) bilgisayar, tablet ve telefonlara bağlanarak UDP portu üzerinden AIS verilerini gönderir.

Bilgisayar, tablet ve telefonlarda AIS sinyallerini alıp işleyecek bir navigasyon yazılımı (Örneğin: OpenCPN, MaxSea, iNavX vb.) kullanmanız gerekir.

Kurulum:
Cihazı verimli ve sorunsuz olarak kullanabilmek için lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice takip ediniz.
Kurulumun herhangi bir aşamasında takılırsanız en başa dönüp yazılanları dikkatlice yeniden okuyunuz.
Yine çözüm bulamıyorsanız kaptan@gemitrafik.com ‘a yazabilirsiniz.

1) NETWORK
Bu bağlantı cihazı bilgisayar, tablet ve telefonlarla birlikte kullanabilmek içindir. Standart 10/100 Mbps hızında bir LAN bağlantısı sağlar. Bir ara kablo ile direk bir bilgisayara veya kablosuz modem’in LAN portuna bağlanarak bu kablosuz modem üzerinden paylaşılabilir. (Performans nedeni ile aynı anda 5’den fazla bağlantı yapılması tavsiye edilmez.)

Cihazın IP Adresi: 192.168.1.101
UDP Çıkış Portu: 4001

Cihazın IP adresi sabit olup tüm ayarları buna göre düzenlendiğinden değiştirmeniz tavsiye edilmez. LAN çıkışına bağlayacağınız bilgisayar veya kablosuz modem’in TCP/IP ayarlarını cihaza uygun şekilde düzenlemelisiniz. (Örnek: IP Adresi 192.168.1.25 , Ağ Maskesi 255.255.255.0  ve ağ geçidi 192.168.1.1 olabilir. Buradaki ağ geçidinin kullandığınız kablosuz modem’in IP adresi olması gerekir. DİKKAT! Kendi cihazınıza IP adresi verirken AIS RECEIVER’e ait olan 192.168.1.101 nolu adresi kullanmanız çakışma nedeni ile tüm sistemi kilitlenmesine neden olur.)

(Örnek OpenCPN yazılımı kurulumu için en aşağıdaki bölüme bakınız…)

2) POWER GİRİŞİ
Cihaz 12V DC elektrik akımı ile çalışır. En yoğun çalışma anında harcadığı güç 5W (0,4A) ‘ı geçmez. Adaptörle çalıştırma durumunda gerilim düşümü ve ısınma problemi yaşamamak için en az 1A (12W) çıkış gücüne sahip adaptörle kullanmanız tavsiye edilir.
Güç girişi soketinin orta ucu ARTI (+), dış ucu ise EKSİ(-) kutupdur. (DİKKAT! Ters bağlantı cihaza ve elektrik sisteminize zarar verebilir!)
Adaptör ile 220V üzerinden çalıştırmak dışında teknede çakmak adaptöründen veya kontrol paneline direk bağlantı yapılacak ise mutlaka en çok 10A’lik bir sigorta ile korunan bir hat üzerinden beslenmelidir.

Cihazın bir açma kapama anahtarı yoktur, enerji verildiğinde çalışır, 10sn içinde AIS sinyallerini almaya başlar, kapatmak için enerjisinin kesilmesi gerekir.

3) NMEA OUT ÇIKIŞI
Bu çıkış sadece chartplotter (haritalı GPS ekranı) cihazlarına NMEA 0183 protokolü ve portu üzerinden AIS sinyallerini iletmek için kullanılabilir.
Bağlanacak chartplotter cihazının AIS sinyallerini desteklemesi mecburidir. Özellikle eski model chartplotter cihazlarının AIS sinyallerini gösterme özelliği yoktur, mutlaka chartplotter’inizin kullanım kılavuzundan veya satış broşürlerinden AIS ‘i destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekir.

AIS destekleyen bir chartplotteriniz varsa bu cihazı bağlayabilmek için chartplotterinizin üzerinde boş bir NMEA 0183 GİRİŞ (IN) portu bulunmalıdır. Chartplotteriniz AIS destekliyor ama boş bir NMEA 0183 portu yok ise (veya NMEA 2000 destekliyorsa) bir NMEA MULTIPLEXER cihazı kullanmanız gerekebilir.

Cihazın NMEA çıkış ucu çok basittir. Sadece bir sinyal çıkışı (NMEA + OUT) ve bir nötr (GND) ucu vardır.
Düz şeffaf, üzerinde hiçbir işaret olmayan kablo NMEA + OUT ucudur, diğer üzerinde siyah çizgi olan şeffaf kablo ise NÖTR (GND-Ground) ucudur.

Bu kabloları chartplotterinizin (NMEA + IN) ve (GND) uçlarına bağlamanız yeterlidir.
Hangi uçlara bağlayacağınızı öğrenmek için lütfen chartplotter’inizin kullanım kılavuzuna bakınız.
Chartplotterinize bağlantı için ek bir konnektöre, sokete ihtiyaç duyabilirsiniz, lütfen chartplotter’inizin kullanım kılavuzuna bakınız.

DİKKAT! Yanlış bağlantı cihazlarınıza zarar verebilir bu nedenle kendinize güvenmiyorsanız bir elektrik-elektronik profesyonelinden yardım alınız.

Cihazdan çıkan kabloları 5m ‘ye kadar herhangi bir kablo ile istediğiniz gibi uzatabilirsiniz, daha uzun mesafelerde sinyal kaybı olmaması için blendajlı (dışı korumalı) kablo kullanmanız tavsiye edilir. (Kablo örnekleri için tıklayınız.)

Fiziksel kablo bağlantısı sonrası Chartplotter’inizin ayar menüsünden AIS için ayar yapmanız (AIS fonksiyonunu açma, port seçimi, hız ayarı vb.) gerekebilir. Lütfen bu ayarlar için chartplotter’inizin kullanım kılavuzuna bakınız.

İlk bağlantı ve çalıştırmadan sonra AIS sinyallerini chartplotterinizin ekranında görmeniz çevrenizdeki AIS vericisine (transponder) sahip deniz araçlarının sayısı, mesafesi ve anteninizin durumuna göre 10sn ile 1dk arasında değişkenlik gösterebilir. Çevrenizde AIS sinyali yayınlayan bir deniz aracı yoksa, anten bağlantınız iyi değil veya anteniniz kötü durumda ise ekranda hiçbir sinyal de görmeyebilirsiniz. Bu durumda bağlantılarınızı ve ayarlarınızı baştan kontrol ediniz ve çevrenizde (anteninize göre 1-5 deniz mili mesafede) AIS sinyali yayınlayan bir deniz aracı bulunduğundan emin olunuz. (Bölgenizdeki ticari gemi AIS sinyallerini görmek için www.GemiTrafik.com/trafik.htm adresini kullanabilirsiniz.)

 

1) POWER IŞIĞI
Cihaza enerji verildiğinde parlak kırmızı olarak yanar, cihaz çalıştığı sürece sabit yanacaktır. Zayıf şekilde yanması, pırpırlanması cihazın enerji girişinde bir sorun olduğunun işareti olabilir, kontrol ediniz.

2) DATA IŞIĞI
Cihaz tarafından bir AIS sinyali alındığında yeşil olarak yanıp söner.  Power ışığına göre daha zayıf bir ışık verir. Çevredeki AIS sinyali yayınlayan deniz araçlarının sayısı, hareketli olmaları ve anteninizin durumuna göre yanma sıklığı değişkenlik gösterecektir. Uzun süre bu ışık yanmıyorsa öncelikle çevrenizde AIS sinyali yayınlayacak bir deniz aracının olup olmadığına emin olun (www.gemitrafik.com/trafik.htm adresinden çevrenizdeki deniz araçlarını kısmen görebilirsiniz) sonrasında anten bağlantılarınızın doğru ve sağlam olduğuna emin olun.

3) ANTEN GİRİŞİ
Bu girişe 50ohm empedansa sahip bir AIS-VHF anteni BNC konnektör ile bağlanır. Bağlanılan antenin AIS (161,975-162.025MHz) ve/veya VHF (156-162MHz) deniz frekansları için uygun olan, mutlaka 50ohm empedansa sahip olduğuna emin olun. AIS için tasarlanmış, orta frekansı 162MHz olan antenler daha performanslı olacaktır.

 

ÖRNEK OPENCPN YAZILIM KURULUMU

Ücretsiz dağıtılan, açık kaynak kodlu OpenCPN navigasyon yazılımı hem bilgisayarlar hem tablet ve telefonlar için en yaygın, bilinen ve pratik programdır. Programı internetten indirip kurulumu yaptıktan sonra AIS RECEIVER’e bağlamak için aşağıdaki ayarların yapılması yeterlidir.

  1. SEÇENEKLER ikonuna (ingiliz anahtarı sembollü) tıklayarak programın ayarlarının yapıldığı ekranı açın.
  2. Burada BAĞLANTILAR bölümüne girin
  3. BAĞLANTI EKLE butonuna tıklayın
  4. Özellikler bölümünde seçeneğini işaretleyin
  5. Protokol olarak UDP ‘yi işaretleyin
  6. IP adresi olarak “192.168.1.101” yazın
  7. Bağlantı noktası (Port) olarak “4001” yazın
  8. ve başka hiçbir değeri ve ayarı değiştirmeden TAMAM ‘a tıklayın.

Hepsi bu!
Artık OpenCPN programını kurduğunuz cihaz (bilgisayar, tablet, telefon vb.) AIS RECEIVER’ın bağlı olduğu aynı kablosuz modeme bağlı (veya LAN üzerinden kablolu bir bağlantı var) ise karşılıklı iletişime geçip AIS RECEIVER’dan gelen AIS sinyallerini aşağıdakine benzer şekilde ekranda göstermeye başlayacaktır.

Eğer AIS RECEIVER’in anteni bağlı, enerjisi açık ve bulunduğunuz bölgede AIS sinyali yayınlayan deniz araçları (büyük gemiler, ticari tekneler vb.) var ise kısa bir süre sonra AIS sinyallerini görmeye başlayacaksınız. Eğer makul bir süre (1-3dk) içinde ekranda AIS sinyallerini görmeye başlamadıysanız öncelikle cihazınızın (bilgisayar, tablet, telefon vb.) AIS RECEIVER ile aynı networke (kablosuz modem veya kablolu bağlantı) bağlı olup olmadığına emin olun. Sonra sırası ile AIS RECEIVER ‘in aynı networke bağlı olup olmadığını, AIS RECEIVER’ın anteninin bağlı olup olmadığını ve elektriğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa bu kılavuzun en başından başlayıp tüm kurulum ayarlarını yeniden gözden geçirin.


 

Android ve iOS işletim sistemli tablet ve telefonlarda hangi navigasyon yazılımlarının AIS sinyallerini göstermeyi desteklediğini aşağıdaki tablolardan görebilirsiniz;