16 Kasım 2018

Alex Thomson (Hugo Boss) kayalıklara çıktı!

ile editör

Dünyanın en iyi solo (tek başına) okyanus yelken yarışçılarından Hugo Boss takımı kaptanı Alex Thomson geçtiğimiz hafta boyunca devam eden en ünlü Atlantik geçiş yarışı olan Route du Rhum (Rom Rotası) yarışında IMOCA 60 sınıfı teknesi ile kendi sınıfında 3500 deniz mili mesafe yarışın tamamını lider tamamlayıp finişe son 67 deniz mili mesafede uyuya kaldığı için 18 knot (deniz mili/saat = ~33km/h) hızla Karayiplerde finişin yapılacağı Guadeloupe adasının kuzey ucunda kayalıklara çarpmış!

Çarpmanın etkisi ile uyanan Alex’in sağlığı veya teknesi ile ilgili ciddi bir hasar oluşmamış ancak yarış nedeni ile mühürlü olan motorunu çalıştırarak kayalıklardan teknesini kurtararak yarışa devam etti ve kendi sınıfında yarışı birinci olarak tamamladı.

Yarış komitesinin motor çalıştırması nedeni ile 24 saat ceza vermesi beklenildiğinden Alex’den yaklaşık 150 deniz mili gerisinden gelen Paul Meilhat (FR) birinci ilan edilmesi bekleniyor.

Finiş noktası sonrası yapılan röportajlarda çok üzgün olduğunu, adaya yaklaştığında uyanıp kavançe (rüzgar altı yön değiştirme manevrası) etmeyi planladığını fakat kendisini küçük elektrik şoku vererek uyandıracak özel özel kol saatinin şarjı azaldığı için şok vermediği, sesli uyarıyı da duymadığı için uyanamadığını söylemiş.

Videoda canlı takip sisteminden alınan görüntülerde Alex’in aynı kontrada (yelkenlerin belirli bir yönde sabit kaldığı) uzun süre yön değiştirmeden ilerleyerek 18 knot hızla (ki yelkenli tekneler için çok ciddi bir sürattir!) karaya çarptığı ve sonrasında kendisini kurtarıp yarışa devam ettiği görülüyor.

Kaza sonrası olay yerine giden ekibini tarafından çekilen fotoğraflar aşağıdaki gibi;