15 Haziran 2019

Amatör Denizci Belgesi (ADB) eğitim sistemi yine mi değişiyor?!

ile editör

Yakın zamanda Gemi Adamları Sınav Merkezi (GASM)‘dan alınarak Liman Başkanlıkları‘nın vermeye başladığı Amatör Denizci Belgesi (ADB) eğitim ve sınav sistemi yeniden değişecek gibi görünüyor.

Daha önce ADES (Amatör Denizci Eğitim Sistemi) üzerinden yapılan online eğitimler ve sonrasında GASM tarafından randevulu yapılan sınavlarla alınan ADB sistemi 24.Ekim.2019 tarihinde yayımlanan “Amatör Denizci Eğitim ve Sınavlarına İlişkin Uygulama Talimatı” ile tüm eğitim ve sınav işlemleri Liman Başkanlıklarına devredilmişti.

Bakınız o tarihteki ilgili haberimiz: Yeni! : “Amatör Denizci Eğitim ve Sınavlarına İlişkin Uygulama Talimatı – 2018” yayınlandı!)

Hali hazırda liman başkanlıkları kendilerine başvuran vatandaşların kayıtlarını alıyor ve başvurular yeterli sayıya ulaştığında kendi salonlarında veya bölgelerindeki bir kurumun salonunda haftasonları topluca kısa bir sunum/eğitim ve basit bir sınav ile Amatör Denizci Belgelerini veriyordu.

Dolayısı ile devir öncesi eğitim (ve mecburi olduğu!) için yoğun şekilde kullanılan ADES web sitesine artık kimse girmiyor, eğitim almıyordu. (Mutlaka kendini geliştirmek, bilgilerini arttırmak için siteyi kullananlar vardır ama ADES üzerinden alınacak sertifika artık gerekli/mecburi olmadığı için büyük oranda online eğitim sistemi atıl durumda kalmıştı. Çoğunluk liman başkanlıklarının verdiği 2 saatlik semineri yeterli görüyordu.)

Fakat bir süredir Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nın (Eski adıyla Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı) ADES web sitesi olan https://ades.udhb.gov.tr adresine girenler aşağıdaki uyarı ile karşılaşıyorlar;

Bu uyarıyı takip ederek ADES GİRİŞ (YENİ SİSTEM) linkine tıkladığımızda artık karşımıza e-Devlet şifresi ile girilebilen yeni ADES (Amatör Denizci Eğitim Sistemi) sayfası geliyor;


Yeni ADES
sitesi artık daha güvenli, görsel olarak geliştirilmiş ve mobil uyumlu bir eğitim-sınav altyapısına kavuşturulmuş.
İçerik olarak eski sisteme benzer bilgiler ve görüntülerin yanında yeni ek bilgiler ve bölüm sınavları mevcut.

Yeni sistemde de eskisinde olduğu gibi bölümler sıra ile geçilebiliyor, her bölüm sonunda kısa bir sınav tamamlanarak bir sonraki bölüme geçilebiliyor.

Henüz sistemin nasıl işleyeceği konusunda resmi bir açıklama yok, ama böyle yeni bir online eğitim sistemine yatırım yapıldığına göre 1 Temmuz itibari ile eğitimin online olarak verileceği ve Liman Başkanlıklarının sadece sınav yapacağını tahmin etmek pek yanlış olmaz sanırız.

Hatırlarsınız, eskiden Amatör Denizcilik Federasyonu (ADF) tarafından verilen Amatör Denizci Belgesi (ADB) 2014 yılındaki bir karar ile ADF elinden alınarak Gemi Adamları Sınav Merkezi (GASM) ‘a devredilmiş, online ADES eğitim sistemi bu dönemde ilk ortaya çıkmıştı.

Ne diyelim, yeni sistemin yeniden hayırlı olmasını dileriz!.. 😉