19 Ekim 2019

Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınav Başvuru Sistemi Pilot Uygulaması Ankara’da başladı!

ile editör

Amatör Denizci Belgesi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) Eğitim ve Sınav Başvuru Sistemi” pilot bölge olarak seçilen Ankara’da gerçekleştirilecek olan sınavlara, vatandaşlarımızın çok daha hızlı şekilde ve elektronik ortamda başvuru yaparak randevularını oluşturmalarını sağlamak amacıyla adbs.uab.gov.tr adresi üzerinden hizmet vermeye başlamıştır.

Söz konusu sistem üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, ADB ve KMT belgelerine ait Belge Harcı ödeme prosedürü de değişmiştir.

Online olarak eğitim ve sınavlara başvuru yapan vatandaşlarımıza, sınava girdikten sonra “Amatör Denizci Belgesi” ve “Kısa Mesafe Telsiz Operatörü” belgelerine ait Belge Harcı ödeme kodları, başvuru yapılan sistem tarafından SMS ve e-mail yoluyla gönderilecek olup ödemeler bu kod ile Halk Bankası şubelerine yapılacaktır.  Bu şekilde gerçekleştirilen ödemelerle, başvuru sahibinin gerekli ödemeyi yaptığı bilgisi otomatik olarak başvuru sisteminde iadare tarafından görülebilecek ve belgeniz çok daha hızlı bir şekilde hazırlanabilecektir.

DİKKAT! Başka yollarla gerçekleştirilecek ödemeler geçerli olmayacaktır.

Pilot olarak Ankara için devreye giren yeni sistemin ekran görüntüsü aşağıdaki gibi;

Sınav başvuru ekranı görüntüsü de aşağıdaki gibi;

Liman başkanlıkları kapısında oluşan yoğunluk ve başkanlık personelinin yoğunluk nedeni ile işlerinin aksaması açısından bakılırsa faydalı olacağı anlaşılan bu yeni sistemin en kısa zamanda tüm Türkiye için devreye alınmasını dileriz.