22 Mayıs 2021

Asıl haber o lüks yatın 1.7Milyon TL’lik yakıt alması değil onun eskiden TDİ KARADENİZ FERİBOTU olmasıdır!

ile editör

Bu gün boyalı basında süslü bir haber çıktı, “Ultra Lüks Yat Bodrum’dan 1 Milyon 752 Bin Liralık Yakıt Aldı!“, veya “Tankerlerin biri gitti biri geldi!

Haber bu yandaki kocaman motoryat, önünde sıra sıra tankerler olan fotoğraf ile servis edildi, herkes de “vayyy be! ne yatlar var!” diye hayran hayran izledi.. Belki bazılarımız bu lüks görüntüsü altındaki eşitsizliğe, adaletsizliğe isyan etti, küfürleri sıraladı..

Peki, boyalı basının sansasyon haberlerinde bahsetmediği bir gerçeği duymak ister misiniz?
Bu hayran olduğumuz veya küfür ettiğimiz lüks yat aslında sadece 16 yıl öncesine kadar denizlerimizde Türk bandırası ile faaliyet gösteren 1997 ‘de Haliç Tersanelerinde imal edilen TDİ KARADENİZ feribotu olduğunu söylesek?!

Evet, önce o çok övündüğümüz 3 tarafımızı kaplayan cennet denizlerimizde feribot işletmeyi bıraktık, sonra bu hem manevi hem tarihi hem de maddi değeri olan feribotlarımızı satıp savdık, şimdi de lüks yat olarak karşımıza çıkınca aaa! diye ağzımız açık izliyoruz..

Bakınız Yılmaz Özdil 2010 yılında Hürriyet gazetesindeki köşesinde ne yazmış;

“Mavi Marmara’nın ikizi var, adı Karadeniz… O da Haliç’te yapıldı. O da Türk bandıralıydı. Orijinal adı, “Çıldır”dı… Sonra Karadeniz’e dönüştü. Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin bünyesinde güzel güzel çalışırken, şak diye, Rizeli, MÜSİAD üyesi bir işadamına satıldı. Özelleştirmenin şartı vardı, satın alacak kişi “Türk vatandaşı” olmak zorundaydı. Sevindik tabii… Neticede vatandaşımıza satılmıştı. Ancak… Karadeniz’i devletten 4’e alan vatandaşımız, 8’e Yunanlı’ya sattı. Yunanlı, Türk bandırasını söktü, Malta bandırasını taktı. Karadeniz’i sildi, “Dream” yazdı... Yani, Çıldır’mak işten bile değil ama, Karadeniz’i anca “rüya”nızda görürsünüz bundan sonra!”

ve işin acı tarafı (gerçi bilindik gerçek tabi, ama acı..) bu haberleri yapan hiçbir sözde basın(!) kuruluşu bu geminin Türkiye’de üretildiği, yıllarca ÇILDIR ve KARADENİZ isimleri ile denizlerimizde faaliyet gösterdiği ve sonra memleketimizde deniz yolunun unutulduğu, armatörlerimizin bayrakların Panama, Malta, Liberya, Serra Leone gibi ucuz vergi cenneti bayraklarına dönüştüğü, kabotajın fiilen yok edildiğini yazmazlar.. yazamazlar.. sahipleri kızar!