19 Mart 2018

ATLANTİK OKYANUSUNDA DERS – Libertad/Arjantin

ile editör

Gazeteci, sosyolog, yönetmen ve gezgin NUR DOLAY Arjantin’in Buenos Aires limanından bildiriyor;

Buenos Aires limanına 104 metre uzunluğunda üç direkli beyaz bir yelkenli demirledi. Dünyanın en büyük yelkenli gemilerinden biri. Ama herhangi bir Arap şeyhinin veya Avrupa’nın son kalan prenslerinden birinin değil bu kuğu benzeri eşsiz güzel. Arjantin’in okul gemisi sadece. Denizcilik okulunun son yılı olan beşinci sınıf öğrencilerinden en başarılıları 8 ay boyunca bu gemide uygulama eğitimi alacaklar. Önümüzdeki günlerde Buenos Aires’den yola çıkacak olan Libertad, tüm Uruguay ve Brezilya kıyılarını dolaşacak ve ancak Kasım ayında demir yerine dönecek. 

Rıhtımda hummalı bir faaliyet var. Kimi öğrenciler yolculuk için gerekli kumanya paketlerini kamyonlardan gemiye taşırken, kimileri de güvertede yelkenler ve halatlarla uğraşıyorlar. Her şey onlara eğitmenlik yapacak zabitlerin dikkatli gözetimi altında.

70 öğrenci ve eğitmen zabitlerle birlikte gemi yolcuları 300 kişiden oluşuyor. Öğrencilerden 17’si kız. denizcilik okuluna alınmaları ilkin 2003 yılında başlamış ve erkeklerle tamamen eşit koşullarda çalışıyorlar, fiziki güç isteyen görevleri de hiç bir ayrıcalık görmeden aynı şekilde yerine getiriyorlar.

1960 yılından beri okul gemisi olarak görev yapan Libertad iki güçlü dizel motoruyla saatte 14,5 knot hızla ilerleyebiliyor. Yelkenler de devreye girince bu hız 18,5 knota çıkıyor. 

Öğrenciler yolculuk öncesi heyecanlılar, ama Libertad’da yer almak için seçilmiş olmayı bir çeşit ödüllendirme olarak görüyorlar. Hem motor hem yelken yardımıyla yapılacak olan bu uzun okyanus yolculuğunda her tür havayla ve dalgayla boğuşmaya hazırlar. 8 aylık uygulama eğitimini bitirdiklerinde zabit olma yeteneklerini de kanıtlamış olacaklar.

”Sadece gemicilik eğitimi değil, uğrayacağımız limanlarda Arjantin kültürünü de tanıtmaya çalışacağız” diye anlatıyor öğrencilerden biri. ”Tarihimizi, geleneklerimizi anlatacağız, nezaketimizi, terbiyemizi göstereceğiz. bir yerde ülkemizin kültür elçileri olacağız”. 

Sonra gülerek ekliyor:
”Ve tabi ki yeri geldiğinde eylenmeyi bildiğimizi de göstereceğiz”.

Diğer zamanlarda Libertad Avrupa’nın pek çok limanına da uğrayarak Arjantin’in denizci geleneklerini tanıtıyor. Özellikle Fransa’nın Boulogne-sur-Mer limanı ile özel bir bağı var, çünkü Arjan’in en büyük kahramanı General San Martin yaşamını burada noktalamış.

Zabitlerden biri, çakan şimşekler altında yelken direğinden inen bir genci gösteriyor :

 ” Şu direğin yüksekliği 50 metre, fırtınada bile korkmadan tepesinde duruyorlar bu çocuklar. Şimdi hava elektrikli olduğu için inmesini biz istedik. Pek çoğu Arjantin’in Kuzey Batı’sından geliyor bu gördüğünüz gençlerin. Deniz kıyısında büyümemiş hiç biri. Ama yine de denizci olma isteğiyle tutuşuyorlar. Onlar için hem iş garantisi olan bir meslek, hem ailelerine yardım edebilecekler, hem de hayatlarında kendilerine sunulan tek macera olanağı, sıradan yaşamlardan tek çıkış yolu”.
Arjantin’in Kuzey Batı’sı aşırı sıcak iklimli çölümsü, kurak topraklar. Oradaki halkın çoğu güç koşullarda yaşayan Aymara ya da Guarani kökenli kızılderililer. Aileler genellikle yoksul ve çok çocuklu. Ama yoksullukları ölçüsünde de çalışkan ve gözü pek insanlar. Libertad, adı gibi özgürlük umudu taşıyor o bölgenin gençleri için. Ama sadece beyaz yelkenlerle değil, bilgiyle ve kendine güvenle gelen bir özgürlük olacak bu.

 Nur DOLAY 
18/3/2018