23 Temmuz 2015

Çanakkale’de VTS ile inatlaşma!

ile editör

kls-sydney

Zonguldak’a gitmek üzere Çanakkale boğazına Güney-Kuzey geçişi yapmak için giriş yapan Hong Kong bandıralı 292m’lik 94.528GT‘luk KLS SYDNEY gemisi Kilitbahir önlerinde makina arızası nedeni ile akıntıya karşı hızı 1.5-2kn ‘lara kadar düştüğü halde ilerlemek isteyince gemideki kılavuz kaptan ve VTS-Gemi Trafik Hizmetleri arasında aşağıdaki ilginç telsiz görüşmesi gerçekleşmiş ve ardından gemi kaptanı ikna edilerek gemi yedekte geri döndürülerek Karanlık limana çekilmiştir;

“Klavuz Kaptan: Olay vuku bulduğundan itibaren ben misafirim. Ne konuşuluyorsa, ne söylenmesi isteniyorsa ben onu söylüyorum size. Gemi normal süratine kavuştuğu zaman tekrar pilotluğa başlayacağım.

VTS: Bu şartlarda gemi nara’yı dönemez.

Kılavuz kaptan: O konuda ben de hem fikirim sizinle. Bunu gemi kaptanına anlatıyorum.Gemi süratine ve manevrasına kavuşana kadar kılavuzluk yapamıyorum. Gemi kaptanına durumu izah ettim. Kumandanın kendisinde olduğunu söyledim. Gemi tekrar faal duruma gelince bana bilgi verecek.

VTS: Cumhur kaptan bu gemi halat alsa bu şekilde Nara yı dönebilir mi?

Kılavuz Kaptan: Kabul etmiyor gemi kaptanı.

VTS: Halat alarak dönebilir mi?

Kılavuz Kaptan: Şahsı kanaatim, bir kılavuz olarak değil şahsi kanaatime göre, bu süratteki bir geminin Nara’yı dönmesi tehlikeli.

VTS: Gemi kaptanına haber verir misiniz? Liman başkanlığı bu geminin halat alarak karanlık limana gitmesi talimatını veriyor.

Kılavuz kaptan: Sektör Nara çağrınızı İngilizce yapar mısınız? Beni dinlemiyor. Söylediğim hiçbir şeyi kaale almıyor.

Başka bir gemi: Gemiyle ilgili düşünceniz nedir? 20 dakika sonra bordasında olurum.

VTS: Şu anda gemiyi geri döndürmek için uğraşıyoruz ama siz ufak gemisiniz bir boşluk bulup sancak yada iskelesinden geçebilirsiniz.

Kılavuz Kaptan: Bu geminin nara dönüşüne 1 mil kaldı. İyice yaklaştı. Bu şekilde kaptan dönmeye kalkarsa dönemeyecek. Bunun farkında mısınız?

VTS: (Gemi kaptanıyla İngilizce konuştuktan sonra) Cumhur kaptan, gemi dönüyor. Kurtarma 9 halat alma pozisyonuna geçin.”