10 Ekim 2022

Türkiye deniz altı oluşumlarının isimleri belirlendi

ile editör

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV) tarafından 10 yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu deniz haritalarında Türkçe isimleri olmayan önemli deniz altı oluşumlarının isimleri belirlendi ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Vakıf bu haberi aşağıdaki basın bülteni ile duyurdu.

Vakfımızın yaklaşık on yıldır üzerinde çalıştığı bir konu olan, deniz haritalarında Türkçe isimleri olmayan önemli deniz altı oluşumlarının isimleri 8 Ekim 2022 tarihinde yayınlanan 31977 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Karadeniz’de Karaburun ve Boğaziçi Deniz Altı Kanyonları, Karasu Deniz Altı Kanyonu; Marmara Denizi’nde Marmara Çukurları; Ege Denizi’nde Büyük Anadolu Bankı, Batı Anadolu Bankı, Anadolu Bankı, Balıkçı Bankı, Yunus Bankı; Akdeniz’de Piri Reis Deniz Altı Dağları, Finike Deniz Altı Dağları, Sırrı Erinç Deniz Altı Platosu, Bilim Sığlığı, Akdeniz Deniz Altı Dağı isimleri verildi.

Denizler için yapılan bu isimlendirme ülkemiz için ilktir ve vakfımızın buna öncülük etmesinin gururunu yaşıyoruz. Coğrafi Adlar Uzmanlar Kurulu’nun gündemine alınarak konunun neticelenmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.