2 Ocak 2016

Gemilerdeki gizli acil durum kodları!

ile editör

panic_buttonDenizcilikte kullanılan bilindik acil durum kodları (Mayday, pan-pan gibi..) dışında pek çok gemide kullanılan (özellikle yolcu gemileri) ama çoğu kimse tarafından bilinmeyen, genelde yolcular paniğe kapılmadan personeli bilgilendirmek amacıyla kullanılan gizli acil durum kodları vardır.

Bu kodlar gemi içinde çalınan alarm zilleri, gemi düdüğü veya gemi içi genel anons (PA) sistemleri ile verilebilir.

Aşağıda bu gizli acil durum sinyallerinden bazılarını görebilirsiniz;

 

Mr Skylight : Gemi içi genel anons sistemi ile yapılan bu çağrı gemi içinde bir sorun olduğunu yolcuların anlamayacağı şekilde personele haber vermek için kullanılır. “Mr. Skylight lütfen 3. güverteye..” şeklinde yapılan anons personele 3. güvertede müdahale etmeleri gereken bir sorun olduğunu anlatır.

Mr Mob : Denize adam düştü (MOB-Man Overboard) anlamına gelir. Aynı zamanda gemi düdüğünden 3 uzun düdük çalarak mors koduyla “oscar” işareti verilir.

Code Blue: Tıbbi acil durum olduğunu belirtir.

 

fire_onboardRed Parties, Red Parties, Red Parties: Disney Kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi yangını yolculara çaktırmadan gemi içi anons sisteminden personele haber vermek için kullanılır.

Bravo, Bravo, Bravo: Çoğu kruvaziyer yolcu gemisinde gemi içi anons sisteminden personele gemi içinde yangın veya ciddi bir kaza olduğunu yolculara çaktırmadan haber vermek için kullanılır.

Alpha, Alpha, Alpha : Royal Caribbean kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi anons sisteminden personele tıbbi acil durum olduğunu haber vermek için kullanılır.

Alpha Team, Alpha Team, Alpha Team : Carnival Cruise Line kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi anons sisteminden personele gemi içi yangını haber vermek için kullanılır.

Star Code, Star Code, Star Code : Celebrity kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi anons sisteminden personele tıbbi acil durum olduğunu haber vermek için kullanılır.

mobOscar, Oscar, Oscar : Royal Caribbean kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi anons sisteminden personele denize adam düştüğünü haber vermek için yapılır.

Charlie, Charlie, Charlie : Royal Caribbean kruvaziyer yolcu gemilerinde gemi içi anons sisteminden güvenlik ihlali olduğunu personele haber vermek için kullanılır.

Echo, Echo, Echo : Royal Caribbean kruvaziyer yolcu gemilerinde personele çatışmaya hazır olmaları için olası darbe anında tehlikeli işler ile uğraşan, güvertede veya makina vb. yakınında riskli pozisyonda bulunan personelin hazır olmaları amacıyla gemi içi anons sisteminden yapılır.