3 Haziran 2018

Denizde 17 Milyar Dolarlık hazine bulundu!

ile editör

İngilizler tarafından Karayip Denizi’nde batırılan İspanyol donanmasına ait San Jose’nin enkazına ulaşıldı. Geminin toplarındaki karakteristik işlemeler nedeniyle uzmanlar enkazın kesinlikle San Jose’ye ait olduğunu belirtti. 300 yıldır dipte olan geminin 17 milyar dolar değerinde altın, gümüş, zümrüt ve değerli maden taşıdığına inanılıyor.


Amerika kıtasındaki hazineleri Avrupa’ya taşırken İngiliz donanmasına bağlı gemiler tarafından 1708 yılının Haziran ayında batırılan İspanyol donanmasına ait San Jose’nin hazinesi, bu güne kadar bir efsane olarak dilden dile dolaştı. Ancak geminin Karayip Denizi’nde batırılmış olmasından başka yeri hakkında hiçbir somut veri bulunmuyordu.


2015’te Kolombiya hükümeti 62 toplu, üç direkli San Jose kalyonunun yerinin bulunduğunu açıkladı. Ama UNESCO’nun batık planlarını bildirmesini gerektiren BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni imzalamadığı için, batık hakkında hiçbir bilgiyi paylaşmadı.


Cartagena’nın güneyindeki Kolombiya’nın Baru yarımadasındaki İspanyol kolonilerinden toplanan 11 milyon altın ve gümüş sikke, zümrüt ve diğer değerli madenlerle yüklü geminin İspanya’ya dönmek üzere 1708 yılının Haziran ayında yola çıktığı biliniyor. Tarihçiler, üç direkli San Jose kalyonunun yola çıktıktan hemen sonra karşılaştığı ve çatışmaya girdiği İngiliz donanmasına ait gemiler tarafından batırıldığını belirtiyor.