22 Aralık 2017

Bilgileri tazeleyelim! : Denizler altında 20bin fersah.

ile editör

Jules Verne’nin 1870 yılında yazdığı meşhur “Denizler Altında 20 bin fersah” isimli macera-bilim kurgu kitabında bahsi geçen 20 bin fersah günümüz ölçülerinde kaç deniz mili veya kilometreye denk gelir?

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne’in ilk kez 1870 yılında yayınlanan bilim kurgu romanıdır.

Roman, 1868’de Nautilus adlı denizaltı ile seyahat eden Kaptan Nemo ve denizaltıya misafir olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp Atlantis kıtası, Güney Kutbu’nu içeren seyahatleri ve maceraları üzerinedir.

Romanın ilk baskısı illüstratör Alphonse de Neuville ve Edouard Riou tarafından yapılmış pek çok görsel içerir. 1907, 1916 ve 1954’te filme çekilmiştir.

Konusu: 1868 yılında denizlerde bazı gemilerin çarpıp batmasına neden olan garip bir nesnenin varlığı denizcileri heyecanlandırmaktadır. Fransız bilim adamı Pierre Aronnax, konuyu araştıran bir ABD bilim gemisine uşağı ile birlikte biner. Bilinmeyen bir hayvan olduğunu düşündükleri varlıkla karşılaştıklarında onu yakalamaya çalışırken bir kaza sonucu denize düşen Aronnax, uşağı Conseil ve geminin Kanadalı mızrakçısı Ned Land kendilerini o varlığın üzerinde bulurlar.

Dev bir yaratık olduğunu sandıkları şeyin bir denizaltı gemisi olduğunu görürler. Geminin içine alınan kazazedeler, esrarengiz Kaptan Nemo ve adamları ile tanışırlar. Toplumla ilişkisini koparıp kendisine kimsenin yapmadığı bir denizaltı gemisi yapan Kaptan Nemo, zengin ve kültürlü bir adamdır. Kendisine benzeyen insanlardan oluşan mürettebatı ile özgür hissettiği bu mekanda yaşayan Kaptan Nemo, sırlarının açığa çıkacağı endişesi ile Aronnax ve arkadaşlarını serbest bırakmayı reddeder, onları birlikte okyanusun derinliklerini araştırmaya davet eder.

Roman kahramanları köpekbalıkları ile çarpışmaktan, su altında volkan patlaması görmeye kadar birçok macera yaşar, Atlantis kıtasını ziyaret eder, Güney kutbunu keşfederler.

Gemi Baltık Denizi’nde bir girdaba yakalandığında üç dost şans eseri gemiden ve girdaptan sağ kurtulmayı başarır. Nemo’ya ve Nautilus’a ne olduğu anlaşılamaz.

Yazarın, “Esrarlı Ada” adlı eserinde Kaptan Nemo’nun ölmediği ortaya çıkar.

 

Peki sorunun cevabına gelelim, 1 FERSAH kaç mildir?

Fersah (İngilizcesi: League) eski dönemlerde bir insanın 1 saatte yürüyerek kat edeceği mesafeyi tanımlamak için kullanılan bir ölçü birimidir. Ülkelere göre değişse de yaklaşık olarak 1 fersat 3 deniz mili (5,5km) kabul ediliyor.

Yani Jules Verne’in meşhur eserinde Kaptan Nemo’nun denizler altında yaptığı 20bin fersahlık seyahati yaklaşık 60 bin mil (111.120km) ediyor.