27 Haziran 2015

Çanakkale’de facia teğet geçti! Yolcu Gemisi ile tanker çatıştı!

ile editör

Bu sabah (27.06.2015) sabah 01:30 sıralarında Çanakkale boğazı kuzey girişinde Gelibolu önlerinde 1235 yolcu ve personel taşıyan yolcu gemisi CELESTYAL CRYSTAL ile 30 bin ton yanıcı-patlayıcı nafta yakıtı taşıyan STI PIMLICO tankeri çatıştı.

Güney-Kuzey geçişini tamamlamak üzere olan 162m’lik yolcu gemisinin kılavuz kaptanının inmesi gereken noktadan 3 mil daha erken indiği ve bu andan sonra geminin Kuzey’den boğaza giriş yapmış olan 187m boyundaki tankerin trafik ayrım hattına girdiği ve gemiye iskele bordasından çarptığı ve hasar meydana geldiği belirtiliyor.

AIS kayıtlarına göre 14.3kn hızla ilerleyen yolcu gemisinin gemi trafik ayrım hattının dışına çıktığı, sonlara doğru hızını azalttığı ama çatışmayı engelleyemediği, tankerin ise  Kuzey-güney yönünde 9.6kn hızla ilerlerken rota değiştirerek çatışmadan kaçınmaya çalıştığı görülebiliyor.

canakkale-catisma

 

Yolcu gemisinin kılavuz kaptanının çatışma noktasında az önce, pilot boarding noktasına 3,5mil mesafede erkenden gemiden ayrıldığı iddia ediliyor. Aşağıdaki AIS kayıtlarına göre de kaza noktası öncesinde geminin yavaşladığı açıkça görülüyor.

crystal

harita

Çatışma sonrası Kıyı Emniyetinin tüm imkanları seferber edilerek kazaya müdahale edildi. Tankerdeki hasar nedeni ile denize dökülen nafta yakıtı nedeni ile gemi sabah saatlerinde Şevketiye demir bölgesine çekilerek tüm elektrik sistemleri kapatılarak soğutma işlemlerine başlandı. Baş bodoslamasından hasar gören yolcu gemisi ise Gelibolu’da demirletilerek Gestaş feribotları ile yolcu tahliyesi yapılmaya başlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=kKPM-ZYRuxA