16 Kasım 2018

GESTAŞ’ta neler oluyor?

ile editör

Arızaların altında başka hesapları mı var?

Son günlerde GESTAŞ gemileri ile ilgili biz haber yapmaktan, sizler de okumaktan bıktık, usandık.
Gün geçmiyor ki yeni bir gemi haberi gündeme gelmesin.

Kimisi bunu siyasete alet edildi diye yorumluyor, kimisi de GESTAŞ’ın üstüne bu kadar gidilmez, gidilmemeli diyor. Kim ne derse desin bizim asıl demek istediğimiz başta Gökçeada halkı olmak üzere Eceabat, Çanakkale ve geçişlerden yararlanan insanların durumunu ilgilendiriyor. Gökçeadalılar bıkmış durumda. Ne hastalarını hastaneye yetiştirebiliyorlar, ne de Çanakkale’ye geldiklerinde işlerini tamamlayabiliyorlar. Deyim yerindeyse iki arada kalmış durumdalar. Gemi saatlerini izlemek ve yetişmek İstanbul borsasını takip etmeye benziyor.

GESTAŞ çok büyük bir işletme, Çanakkale’nin yükselen yıldızı. (En azından biz öyle biliyoruz) Kurucu Genel Müdür görevden alındığında kasasında 20 milyon liraya yakın parası vardı. (Gerçi kurucu genel müdüre eşyalarını makamından toplatmaya dönemin valisi izin vermemişti. Sayın Vali bu gün aynı görevde olsa yine aynı tutumu sergiler mi bilmiyorum!) Tıkır tıkır işleyen prestijli bir şirketti.

Kurucu Genel Müdür başta olmak üzere dönemin üst düzey yetkililerinin de önderliğinde GESTAŞ, Çanakkale’nin sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunuyordu. O dönem sonlandırıldı ve yeni dönemin başladığı basın toplantılarıyla anlatıldı. Geçtiğimiz yıla kadar kurucu yöneticilerinin mirasıyla işler ağır aksak idare etti. Bu sezon hiç beklenmedik olaylarla karşı karşıya kaldı.

Öncelikle denizciler şirketten uzaklaştırıldı. Hâlâ uzaklaştırmalar devam ediyor. Personel sistemini değiştirdiler. Çanakkale yerine İstanbul hegemonyası başladı. Şirketin avukatlığı- danışmanlığı bile Ankaralı uzmanlara teslim edildi. Eskiden bir genel müdür, 5 adet de sorumlu vardı. Bunlardan iki kişi müdür yapıldı diğerleri İstanbul’dan getirildi. Eskiden 7 araç varken şimdi 29 araç olduğu öğrenildi. İki aracın ise nerde görevli olduğu bilinmiyor.

Yeni sisteme geçildiğinde İki grup müdürü, 8 adet de müdürlük kadrosu yaratıldı. GESTAŞ yönetimi yeni personel politikası ile birlikte şirketteki aksaklıklar ve sistemin değişmesine ayak uydurulamamasından olsa gerek olumsuzluklar artmaya başladı. “Eski objektif, şeffaf davranan şirket yönetimi gitmiş, yerine kenti ikiye bölen anlayış getirilmeye çalışıyor” iddiaları dikkat çekiyor. İç tartışmaların yoğun yaşandığı, dış siyasi baskıların arttığı şirket çalışanları arasında da gruplaşma yaşanırken, ‘adamı’- ‘adamım’ anlayışının son derece arttığı ileri sürüldü. Kazaların ve hizmet kalitesinin de bunun için düştüğü iddia edildi. Dolar bahane fiyat artışları şahane…  ...(devamı var)…

Ali Güngör Yıldız imzalı yazın tamamını okumak için tıklayınız;
https://canakkalegundem.net/2018/11/13/gestasta-neler-oluyor/