2 Mart 2014

“GEZİ” isminden bile korkuyorlar!

ile editör

anlayamazsiniz-1[1]

Teknelerine ‘Gezi’ ismini veren ve Türk sularında kalma süresi dolduğu için sorun yaşayan vatandaşlara, sorunu çözmek için başvurdukları Bakanlık’tan ‘Teknenin ismini değiştirin, izni verelim’ yanıtı geldi.

 

BirGün gazetesinden Seçil Türkkan’ın haberine göre, Gezi Direnişi’nin yaşandığı 2013’ün Haziran ayında, bir tekneye verilmek istenen ‘Gezi’ ismine Turizm Bakanlığı’ndan skandal bir ‘ret’ cevabı verildi.

 

Uzun yıllardır bir ev yerine teknede yaşamayı tercih eden Banu Dökmecibaşı ve Deniz Güman kullandıkları teknelerini, Haziran ayında 30 yıllık Kanada bandralı bir tekne ile değiştirdiler. Fakat Türk Kanunları’na göre yabancı bayraklı bir tekne ikinci el olduğu için Türk bayrağı alamayan çift, kanunları izin veren başka bir yabancı ülke bayrağına geçip, tekneyi ABD bayraklı bir hale getirdiler.

 

Teknenin eski sahibi Kanada’da felç geçirdiği için bu süre içinde Türkiye’ye gelemezken, teknenin Türk sularında kalma izni doldu, yeni sahiplerinin de bu durumdan, tekneyi üzerlerine geçirme işlemi sırasında haberleri oldu. Teknenin eski sahibinin, komisyoncunun, marinanın da sorumluluk almadığı bu durumda tekne 5 yıldır usulsüz bir şekilde Türkiye’de tutuluyor gibi gözüktü.

 

Bu durum üzerine Gümrük Bakanlığı teknenin yeni sahiplerinin ceza ödemeleri gerektiğini belirtti. Sonuç olarak Türk sularında 5 yıllık kalma süresini dolduran yabancı bayraklı tekne sahiplerine ya gümrük cezasını ödemesi ya da Turizm Bakanlığı’na istenen evraklarla başvurulup, 5 yıl daha Türk sularında kalma izni istemeleri seçenekleri sunuldu ve teknenin yeni sahipleri de ortada kendilerine yapılmış bir haksızlık olduğu gerekçesini göz önünde bulundurarak Turizm Bakanlığı’na başvurma yolunu tercih ettiler.

 

İlk onay veriliyor
Konu bakanlığa intikal ettiğinde, teknenin yeni sahipleri bakanlığın önce çok ilgili ve özenli davrandıklarını gözlemledi. İlk ağızdan aldıkları cevap da muhtemelen bekledikleri iznin çıkacağı ve gereksiz cezaları ödemekten kurtulacakları yönünde olurken, ilk onay imzalarının atılmasından sonra konu son imzalara kaldı fakat son imzanın gelmesi 2 ay gecikti. Çift, durumu bakanlığa tekrar sorduklarında ise net cevap alamadı.

 

‘İsmi değiştirsinler, imzayı atalım’
Son onayın gelmesi 2 ayı da geçtikten sonra, bakanlıktaki bir kaynak aracılığıyla ve ‘kayıt dışı’ tutulması şartıyla, asıl yanıt ortaya çıktı. Yanıta göre teknenin isminin ‘Gezi’ olması üst kadroyu rahatsız etti ve “İsmini değiştirsinler biz de izni verelim” cevabı verildi.

 

Evraklar 2,5 ay boş yere bekletildi
‘Gezi’ ismini değiştirmek istemeyen sahipleri, tekrar Gümrük Bakanlığı’na başvurup, çözmeleri gereken gümrük cezası sorunun aslını öğrendi. Teknenin 5 yıllık izninin dolması henüz 3 ayı geçmediği için kanunların 241. maddesinin işleyeceği, yani 1 ay için 56 TL ceza ödemelerinin yeterli olacağı ortaya çıktı. Bu ceza, evraklarının 2 buçuk ay boyunca boş yere Turizm Bakanlığı’nda bekletilmesi sonucunda ise 350 TL’ye yükseldi.