4 Kasım 2020

HAARP gemisi ve depremler hakkında

ile editör

Ülkemizde her deprem olduğunda böyle saçma komplo teorileri dilden dile abuk subuk tutarsız açıklamalar ile yayılır gider. Basın kuruluşları, politikacılar bile bu saçmalıklara inanır, yayılmasına imkan sağlar. Bu sayfada konu ile ilgili birkaç gerçek bilgi vermek isteriz.

Konu ile ilgili sürekli kullanılan yandaki fotoğrafta 2 ayrı deniz aracı görülüyor. Birincisi alttaki, benzer büyük yükleri ve bazen gemileri taşıyan (Heavy Transport Vessel) BLUE MARLIN gemisi.

BOSKALİS firmasına ait benzer özelliklerdeki kızkardeşleri BLACK MARLIN, WHITE MARLIN, BOKA VANGUARD, TRIUMP ve TRUSTEE gemileri ile tüm dünyada gerçekten “büyük” şeylerin taşımasını yapıyorlar.

İkincisi, üstteki (Blue Marlin’in taşıdığı yük) ise ABD ‘ne ait SBX-1 isimli dzenide duran, taşınabilir bir RADAR sistemi. “Sea Based XBand Radar” (Tüm özel ve ticari gemilerde de kullanılan standart Xband 9GHz radar sistemi) ‘dan türetilmiş bir ismi var. Hava savunma sistemine entegre edilebilen bu radar sisteminin amacı sabit bir radar istasyonu kurulamayacak yerlerde, deniz üzerinde bu sistemi kurabilmek. (Örnek 2017’de Kuzey Kore’den gelebilecek uzun menzilli füzeleri tespit edebilmek için oraya yakın bir bölgeye konuşlandırılmış.)

Ve adı geçen HAARP (High-Frequency Active Auroral Research Program – Yüksek Frekans Aktif Aurora Programı) ise 1993 yılında ABD’de kurulmuş, atmosferimizin en dış tabakası olan İyonosferi incelemek, ölçmek için tasarlanmış, IRI (Ionospheric Research Instrument -İyonosferik Araştırma Aracı) isimli antenleri kullanan ve yandaki resimdeki gibi görülen sabit bir tesistir. Yani yukarıdaki geminin taşıdığı ile hiçbir ilgisi yok.

Neden İyonosferi inceliyorlar, ne iş? diye soranlar olacaktır, İyonosfer tabakasının dünyadaki tüm kablosuz (telsiz) iletişim sistemlerini etkileyen çok önemli bir katman olduğunu, doğru hızlı sağlıklı uzun mesafeli iletişim için sürekli değişken olan iyonosfer tabakasının takip edilmesi ve buna uygun frekans ve modülasyonların kullanılması gerektiğini belirtelim.

 

 

Aşağıdaki fotoda ise bu ahmakça komplo teorilerine konu olan BLUE MARLIN ve BLACK MARLIN gemilerinin son 3 yıllık liman giriş çıkış kayıtlarında da değil Türkiye, Akdeniz’e dahi gelmedikleri görülebiliyor.

 

Aşağıda ise gemilerin son 1 yıllık seyir rotalarını harita üzerinde görebilirsiniz.

 

Türkiye boğazları önemli bir petrol ve doğalgaz sahası olan Karadeniz‘e açılan tek kapı olduğundan Karadeniz’e giden petrol araştırma platformaları boğaz geçişi öncesi hazırlık için durduklarında aşağıdakine benzer görüntüler veriyor ve komplo teoricileri bu görüntüleri “Haarp gemisi boğazdan geçti!“, “Haarp gemisi Çanakkaleye demirledi!” gibi saçma başlıklarla servis ediyorlar.

 

Depremin insanın etkileri ile bir ilgisi yoktur.
Halen kabuk kısmı soğuyup yerleşmeye çalışan dünyamızın doğal hareketleridir. İlkokul seviyesi bir bilgi bu.

İnsanlık olarak bunlardan panik, sansasyon yaratmak yerine enerjimizi deprem olduğunda evlerimiz çökmesin, üstümüze birşey düşmesin, olur ya zarar görürsek yaralarımız daha hızlı sarılsın diye harcamamız gerekir.

Bu saçmalıklarla, hurafelerle beyninizi doldurmayın.

 

Konu ile ilgili daha detaylı okumak isterseniz aşağıdaki kaynak ve araştırmaları öneririz;

HAARP gemisinin demirlediği iddia edilen lokasyonlar

HAARP ile Depremlerin Yapay Olarak Oluşturulabileceği İddiası

HAARP Nedir? Küresel Bir Silah OIduğu İddia Edilen Sıradan Bir Bilimsel Araştırma…