28 Haziran 2019

Tekneyi delmeden içeriden derinlik sensörü (transducer) monte edilir mi?

ile editör

Teknelerde derinliği ölçmeye yarayan iskandil (deep sounder – echosounder) cihazları TRANSDUCER denilen bir alıcı-verici sensör kullanırlar. Bu cihazlar belirli bir frekanstaki (genelde 200Khz) ses sinyalini denize doğru gönderir, deniz zemininden yansıyan sesleri geri alır ve bu sesin gidip-gelme süresini hesaplayarak derinliği ölçerler.


İdealinde transducer denilen bu parçalar tekne gövdesinde bir delik delinerek buraya monte edilirler fakat kolay olmasa da bazen bozulan bu cihazları değiştirmek için tekneyi karaya çekmek gerekir ki bu her zaman mümkün olmayabilir veya çok masraflı olabilir.

Fakat bunun pratik bir çözümü vardır; transducer’ı tekne içine (sintineye) monte etmek! 🙂

Bu cihazlar ses sinyalleri ile çalıştığından eğer önünde sesin gidip gelmesini engelleyecek bir şey (hava boşluğu, köpük, izolasyon malzemesi, yumuşak tahta vb.) yoksa tekne içinden de gayet verimli olarak çalışırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken şeyler;
1) Monte edeceğiniz yerde teknenizin gövdesi tek katmanlı (arada hava veya köpük vb. izolasyon olmayan) fiberglas, metal veya sert ahşap olmalı.
2) Transducer ile tekne gövdesi arasında hava boşluğu kalmamalı.
3) Transducer deniz yüzeyine paralel olarak monte edilmeli.

Bunları sağlamak için yandaki resimde görüldüğü gibi bir plastik boruyu sintineye yapıştırıp, içine su doldurup transducer’ı bunun içinde sallandırabilirsiniz (gerektiğinde transducer’i çıkartmak, almak istiyorsanız en iyi yöntem budur) veya epoksi ile sintineye sabit olarak yapıştırabilirsiniz.

Veya sintinede deniz yüzeyine paralel bir yeriniz varsa (aşağıdaki resimlerden ilki gibi), buraya 1-2 parmak su doldurup transducer’i hiç monte etmeden içine bırakabilirsiniz.

Sistemin çalışması için tek kriter transducer ile tekne gövdesi arasında hiçbir hava boşluğu kalmaması gerektiğidir.

epoksi ile yapıştırılmış

Tabanı kesilmiş plastik bir kap sintineye silikonla yapıştırılmış, içine su doldurulup transducer içine bırakılmış

eğimli bir sintineye epoksi ile yapıştırılmış.

Not: Epoksi ile yapıştırılan transducer’in sonradan zarar vermeden sökülmesi pek mümkün olmadığı için teknenizin gövdesinin uygun olup olmadığını anlamak, sistemin çalıştığından emin olmak için önce suyun içine koyma yöntemini denemeniz şiddetle tavsiye olunur! 🙂