INFO

GemiTrafik.com HAKKINDA…

Bu site amatör deniz tutkunları ve meraklılar için tüm denizlerdeki gemileri canlı olarak harita üzerinden takip edebilmeleri amacıyla oluşturulmuştur.

GemiTrafik.com sitesi tamamiyle ücretsizdir. Buradan ulaşabildiğiniz tüm bilgilere hicbir ücret ödemeden, hatta email adresinizi dahi vermeden, 7 gün 24 saat ulaşabilir, takip edebilirsiniz. Amaç tamamiyle amatörce bu işe ilgi duyan herkesin denizlerde hareket halinde (veya duran, demirli) deniz araçlarını web üzerinden her yerde bilgisayardan ve mobil cihazlardan takip edebilmeleridir. Bu işten keyif almak dışında hiçbir ticari çıkarımız yoktur.

Sitede takip edebildiğiniz gemi trafik bilgileri AIS (Automatic Identification System-Otomatik Tanımlama Sistemi) denilen altyapı üzerinden temin edilmektedir.

Uluslarası bir proje kapsamında her geçen gün katılan yeni amatörlerin katkıları ile kapsama alanı ve kalitesi artmakta, daha çok gemi ve liman takip edilebilir hale gelmektedir.

GemiTrafik.com olarak biz Türkiye’den AIS bilgilerinin izlenmesi ve yayımlanmasına yönelik hiçbir altyapı faaliyetinde bulunmuyoruz.

Sitemizde göreceğiniz tüm AIS bilgileri yurtdışından uluslararası bir proje kapsamında gelmektedir. Hiçbir bilgi yerli kaynaklı değildir. İlgili kaynaklara bu bilgilerin nereden ve nasıl geldiğini bilmiyoruz.

BU BİLGİLER NEREDEN GELİYOR?

AIS AlıcılarıSistem AIS (Automatic Identification System-Otomatik Tanımlama Sistemi) denilen altyapı üzerinden çalışmaktadır. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) ‘nun kuralları gereği 2004 yılından itibaren belirli büyüklükteki tüm gemilerde zorunlu olan AIS sistemi ile gemiler VHF deniz telsiz frekansları üzerinden gemileri hakkında bazı bilgileri (Adı, çağrı işareti, boyutları, rotası, hızı vb.) yayınlamaktadırlar. Bu bilgiler tüm dünyada bu işi gönüllü olarak yapan amatörler tarafından AIS Alıcı (receiver)cihazları ile alınıp internet üzerinden uluslarası Marinetraffic.com projesine gönderilir. Daha sonra bu bilgiler bu proje üzerinden GemiTrafik.com ve benzeri siteler üzerinden meraklılarının ilgisine sunulur.

AIS sistemi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen “AIS Sistemleri” bölümüne bakınız.

KAPSAMA ALANI NE KADAR?

AIS Sistemlerinin kapsama alanı alıcı istasyonun bulunduğu çevre şartları ve konumu, anten yüksekliği ve elektronik ekipmanlarının kalitesine göre çok değişken olabilir.

İstanbul Kapsama Haritası

Ortalama bir karasal AIS alıcı istasyonunun kapsama alanı 15-20 Deniz Mili (25-35km) yarı çapında olabilir. Anten yüksekliği iyi ve donanımı kaliteli bir istasyon 60-70 Deniz Mili (110-130km) yarı çapına kadar kapsama sağlayabilir.

GÖRDÜĞÜMÜZ BİLGİLER NE KADAR CANLI?

Bilgileri denizden ve gemilerden toplayan AIS alıcı istasyonlarının hepsi 7 gün 24 saat internete bağlı sistemlerdir. Bölgelerinde topladıkları tüm AIS verilerini anından internet üzerinden Marinetraffic.com ana sunucularına iletirler. Bu bilgiler buradan işlenip google haritaları üzerinde görülecek şekilde şekillendirilir ve yine web siteleri üzerinden yayımlanır. Tüm bu işlem geminin kendi bilgilerini AIS sistemi üzerinden yayımlamasından itibaren birkaç saniye sürmektedir. Tabi her zaman altyapı kaynaklı gecikmeler olabilir. Bir geminin ikonu üzerine tıkladığınızda o geminin o pozisyonu ile ilgili bilginin kaç dakika önce alınmış olduğu açılacak küçük pencerede yazmaktadır.

U Y A R I !
Gördüğünüz tüm bilgiler canlı olarak gemilerden gelen gerçek bilgiler de olsa denizde seyrüsefer (navigasyon) yapmak amaçlı bir sistem değildir, bu sistem kesinlikle bu amaçla kullanılmamalıdır.