9 Şubat 2021

Kaçak charter (kiralama – tur – mavi yolculuk) teknelerine önlem

ile editör

Personelsiz kiralık tekneler ve personelli mavi yolculuk teknelerine (genel olarak charter tekneleri olarak anılıyor) her geçen gün artan ilgi beraberinde kolay kazanç peşindeki kaçak charter teknelerini de arttırıyordu, Covid-19 salgını ile sağlıklı bir deniz tatili yapmak isteyen insanların sayısının artması ile kaçak charter teknelerinin de arttığını tespit eden Çeşme Liman Başkanlığı bölgesinde bulunan tüm marinalara ve Sahil Güvenlik birimlerine bu kaçak teknelerin denetlenmesi, önlenmesi ve gerekiyorsa marinalardan sözleşmeleri fes edilerek uzaklaştırılmaları konusunda aşağıdaki yazıyı göndermiş bulunuyor.

Dileğimiz Ege ve Akdeniz kıyılarımızdaki tüm mavi yolculuk bölgelerinde bu yasadışı, denetlenmeyen, hiçbir standarda uymayan, vergi vermeyen, haksız kazanç elde eden kaçak tur teknelerinin engellenmesi konusunda tüm liman başkanlıklarının ve sahil güvenlik birimlerinin benzer şekilde harekete geçmeleridir.

Yasal charter-tur teknesi nedir?

Bir tur-mavi yolculuk teknesi ticari kayıtlı, sefer bölgesine uygun denize elverişlilik belgesi sahibi ve bu bölge için gerekli güvenlik ekipmanları olan, her yıl liman başkanlıkları tarafından güvenlik açısından karada ve denizde denetimden (survey) geçen, Kültür ve Turizm Bakanlığından yatak sayısına göre yat işletme belgesi almış ve turizme uygunluğu denetlenmiş, vergisini veren, fatura kesen bir şirket tarafından işletilen ve profesyonel gemi adamı personel ile (veya personelsiz kiralama ise sözleşme ile hizmet veren) turlar düzenlenebilen yasal teknelerdir.

Çeşme Liman Başkanlığı’nın 04.02.2021 tarih ve E-84323561-858-136  sayılı “Kaçak (Charter) Turlar” konulu yazısı aşağıda görülebilir;


Bilindiği üzere; ülkemizde denizcilik sektörü her geçen gün gelişmekte, hem amatör hem de ticari denizciliğimiz günbegün büyümektedir. Bu büyüme aynı zamanda gezi tekneleri ile yapılan günlük-haftalık mavi turlara da talebi artırmıştır. İlaveten, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş
gösteren Koronavirüs (Covid-19) salgını da vatandaşlarımızın deniz turlarına daha çok yönelmesine sebep olmuştur.

Buna mukabil, deniz turlarına gelen bu talep; kaçak-charter diye adlandırdığımız yerli ve yabancı bayraklı özel tekneler ile yapılan yasa dışı ticari faaliyetlerin de artmasına sebep olmuştur. Bu durumun, yasal olarak ticari faaliyetlerini yapmakta olan firmalar için haksız rekabete yol açarak denizcilik
sektörümüze olumsuz yönde etkisi olduğu gibi denizdeki can ve mal güvenliğine de risk teşkil ettiği aşikârdır. Konu ile ilgili ise Başkanlığımız ve ilgili birimler tarafından gerekli denetim ve uygulamalar yapılmaya devam edilmektedir.

Bu kapsamda; işletmeniz dâhilinde konuyla ilgili faaliyet gösteren teknelerin Başkanlığımıza veya Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bildirilmesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, yine Başkanlığımız veya Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, kaçak-charterda kullanıldığı tespit edilerek
tarafınıza resmi olarak bildirilen ve marinalarınızda bağlı durumda bulunan teknelerin ise gerekirse sözleşmelerinin fes edilerek işletmeniz dâhilinde barındırılmaması hususunda gereğini rica ve bilgilerinizi arz ederim.


İlgili yazı PDF formatında buradaki linkten indirilebilir veya e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/udhb-ebys adresinden doğrulama yapılarak indirilebilir.