7 Aralık 2018

Kuzey Ege’de bir garip çatışma haberi hakkında

ile editör

Bu gün basında dün gece 00:00 sıralarında Kuzey Ege’de Babakale açıklarında Panama bandıralı 171m boy ve 17951GT’luk PANDA gemisi ile Panama bandıralı 54m boy ve 875GT’luk BARLAS gemisinin aynı rotada ilerlerken birbirine sürtünerek bir çatışma yaşandığı haberleri çıktı. Bu çatışma sorunu sadece gemilerde hafif maddi hasar meydana gelmiş.

Fakat gemilerin AIS kayıtlarını incelediğimizde bu çatışmayı işaret eden bir hareket ne yazık ki göremiyoruz.


PANDA gemisi aşağıdaki kayıtlarda görüldüğü gibi Çanakkale boğazından çıkıp Güney’e doğru rotasında hiçbir kesinti veya yavaşlama olmadan net bir şekilde ilerlediği görülüyor. BARLAS gemisi ise en son 2 gün önce Bozcaada’nın Doğusunda AIS sinyali vermiş, sonrasında hiçbir hareketi görünmüyor.

BARLAS gemisinin AIS kayıtlarında Tunus’un Bizerte limanına gitmek üzere 5 Aralık 2018 günü öğlen saatlerinde Çanakkale Boğazından çıkış yaptığı ve Bizerte için ETA ‘yı 10.Aralık.2018-20:00 olarak verdiği görülüyor. Yani PANDA gemisinden 1 gün önce Çanakkale’den çıkmış ve 1 gün sonra Babakale açıklarında Panda ile çatışmış olması bu zaman çizelgesine uymuyor. (Aşağıdaki fotoda Barlas’ın kaydedilen son pozisyonu, Çanakkaleden çıkış saati vb. görülebilir)

Diğer yandan aşağıdaki fotoda görülen PANDA gemisinin çatışmanın yaşandığı 00:00 saati civarları Babakale açıklarında rotasını incelediğimizde;

Kayıtlara giren 1 ve 2 nolu AIS noktaları arasındaki yaklaşık 37 deniz mili mesafeyi 3,71 saat (223dk) sürede 9,9 knot ortalama hızla seyir ettiği anlaşılabilir. Yani gemi bu arada kayıtlara giren ortalama hızlarına uyumlu bir hızla ilerlemiş, yavaşlamamış, duraklamamış vb. denilebilir.

Şimdi akla gelen soruları sorup beyin cimlastiği yapalım:
– Hafif maddi hasarlı da olsa bir çatışma yaşayan gemi hiç hız kesmeden veya rotası değişmeden seyrini  sürdürür mü?

– Barlas gemisi Bizerte’ye gitmek üzere Çanakkale’den 5 Aralıkta öğlende çıkış yapmış ise 6 Aralık gece yarısı Babakale açıklarında Panda gemisi ile nasıl çatıştı?

– Boğazda ve Marmara’da AIS cihazı sinyalleri gayet net görülen Barlas’ın, AIS alıcı istasyonları ile dolu olan Ege denizinde neden hiç sinyalleri görünmüyor?

– Tunus-Bizerte rotası için Çanakkale çıkış sonrası Bozcaada’nın Doğu tarafı küçük gemiler için yaygın/tercih edilen bir rota mıdır? Yoksa gemi herhangi bir sebeple Bozcaada civarında mola mı vermiş veya Türkiye kıyılarında başka bir limana uğrak mı yapmıştır?

Tüm bu beyin cimlastiği sonrası bize en mantıklı gelen açıklama şöyle oldu;

AIS vericisi açık denizde çok iyi çalışmayan Barlas gemisi Çanakkale boğaz çıkışı sonrası TR kıyılarında bir limana uğramak veya mola vermek için 1 gün geçirdi, ertesi gün Bizerte rotasına doğru seyrine devam ederken Panda gemisi ile çok hafif sürtüştü, bu çatışma o kadar hafifti ki Panda ne hızında ne rotasında bir değişikliğe, durup hasar kontrol etmeye gerek duymadı.

Lütfen siz de fikrinizi yorum olarak iletiniz.

GÜNCELLEME (07.Aralık.2018-23:30LMT)

Barlas gemisi 7.Aralık.2018-23:30LMT itibari ile Kuzey Ege’de Midilli’nin Güney-Batı açıklarında AIS sinyali yayınlamaya başladı. Görünüşe göre Çanakkale boğazından çıktığı 2 gün, Panda gemisi ile çatıştığı 1 gün geçmesine rağmen halen pek fazla yol almamış gibi görünüyor.