30 Nisan 2020

Mavi Marmara gemisi şimdi nerede? Ne yapıyor?

ile editör

Gazze’ye insani yardım götürürken İsrail’in saldırısına uğrayarak bir dönem gündemden düşmeyen MAVİ MARMARA gemisi döndükten sonra IHH‘nin sahipliğinde 8 yıl boyunca Haydarpaşa rıhtımında çürümeye terk edilmişken armatör Erdoğan TÜMSEK tarafından satın alınmış ve kapsamlı bir tadilatla 120 kamyon kapasiteli RORO gemisine dönüştürülmüş, artık ERDOGAN BEY adı ile Marmara denizinde boğaz köprülerinden geçemeyen (veya ekonomik nedenlerle tercih etmeyen) kamyonları taşıyor.

İşte video haberi;

İsrail ablukası altındaki Gazze için kurulan Gazze Özgürlük Hareketi (Free Gaza Movement-FGM), 2010 yılında uluslar arası kamuoyunun dikkatini çekmek için bir yardım seferi düzenlemişti. ABD,Almanya, İsveç, İsrail, Kuveyt ve Türkiye gibi 30 ülkeden 700 aktivist ile gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemelerini taşıyan Mavi Marmara adlı yolcu gemisi, 27 Mayıs 2010 da Antalya’dan yola çıkmıştı. 30 Mayıs gecesi Gazze’ye yaklaşan gemi, İsrail Özel Kuvvetleri’ne bağlı Shayetet 13 komandolarının baskınına uğramıştı. Helikopterlerle indirme harekatı yapan askerler, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi yaralamıştı. Uluslararası hukuka göre İsrail’in 12 millik kıta sahanlığının çok dışında (73 mil) baskına uğrayan Mavi Marmara, Haydarpaşa Limanı’na geri döndüğü Ağustos 2010’dan beri işletilmiyordu.

 

Mart 2018 de gemiyi IHH’den satın alan armatör Erdoğan Tümsek, üst güvertesini kestirdi, hangarlarını büyüttü ve RO-RO(tekerlekli araç) gemisine dönüştürdü. Tuzla’da 1 yıl süren çalışmalar sonunda makine dairesi güçlendirilen, güvertesine metal destekler, hangarlarına yangın söndürme sistemi eklenen gemi; Erdoğan Bey adıyla Marmara Denizi’nde seferlere başladı. Şimdilik Dilovası-Zeytinburnu seferlerini yapan gemi yakın zamanda Marmara Ereğlisi-Bandırma ve  ikinci hat olarak Maltepe-Marmara Ereğlisi seferlerini yapmayı planlıyor.

Pek çok yaşanmışlık ve hatıra barındıran geminin Haydarpaşa’da çürümeye terk edilmesine dayanamadığı için satın aldığını belirten Tümsek, “Vapurla geçerken gördüğüm Mavi Marmara’nın sonunun ne olacağını düşünüyordum. Kaderine terk edilmesini kabul etmedim. Güçlü ve güzel bir gemiydi. Anladığım Ro-Ro taşımacılığında kullanarak çürümesini engellemek istedim. 1,2 Milyon Dolara satın aldım, 1,8 milyon dolar dönüşmesi için harcadım. Gazi Mavi Marmara, artık Erdoğan bey adıyla denizlerde süzülecek. Hem ait olduğu maviliklerde olacak hem de dünyanın en önemli deniz taşımacılığı yöntemlerinden RO-RO için kullanılacak. Bir gemi denizde olduğu sürece var olur.” dedi.

Geminin kamyon ve gaz tankeri taşıyarak Marmara Bölgesi’ndeki trafiğin rahatlamasına katkı sağlayacağını söyleyen Tümsek, “Bir tarihi korurken, 100’den fazla kamyonun trafikten çekilmesini sağlıyoruz.” dedi. Tümsek, “Dünyada deniz yolu her geçen gün önem kazanıyor. Liman eksiklerimiz tamamlanmalı ve bu yükselişe ayak uydurmalıyız. Ağır vasıtaları ve tehlikeli yük(oksijen, LNG ve LPG) taşıyan kamyonu taşıyacak gemi günde 74 mil yapacak. Köprü üstünü, rengini, çanını, dümenini hatta piyanosunu bile koruduk. Mavi Marmara gemisinde hatırası olup yeni haliyle gemimize gelmek isteyen olursa kapımız açık.” dedi. Güverte reisi Mehmet Çolakoğlu ise, “Binlerce kişinin hayatında iz bırakacak kadar önemli bir gemi. Tüm yaşanmışlıklara saygımız var, geminin kumanda edildiği köprü üstü, duvardaki resimler ve piyano gibi önemli bölümler bu yaşanmışlıkları hatırlatacak.” dedi.

 

Aşağıda da geminin son 1 haftalık AIS seyir izleri görülebilir;