24 Nisan 2020

Ücretsiz Online Yelkenli Yatçılığa Giriş Eğitimi

ile editör

Açık Deniz Akademi, evde kalmak zorunda olduğumuz karantina günlerine özel olarak, denize duyulan özlemi gidermeyi, denizciliğe merak duyanların bilgilerini artırmayı hedeflediği bir online eğitim programı tasarladı. Herkese Açık Deniz Akademi ismindeki bu ücretsiz programda yelkenli yatçılığı öğrenmek isteyenlere temel seviyedeki teorik bilgiler, Zoom platformunu kullanarak sunuluyor.

Program, konuların evden ve tekneden anlatılabilecekler olarak ikiye bölünmesi ile iki ayrı modülden oluşuyor: #evdeneveyelken ve #teknedeneveyelken. İlk modül olan #evdeneveyelken eğitmenlerin evlerinden, sunumlar ve videolar yardımı ile Zoom platformu imkanları ile sunuluyor. İkinci modül olan #teknedeneveyelken ise ticari teknelerin denize çıkışlarına izin verildiğinde tekneden gösterilerek verilecek.

İlk modül olan #evdeneveyelken’de içerikler 6 gün boyunca 2’şer ders halinde anlatılıyor. İlk haftanın dersleri 11 Nisan’da başladı, ikinci hafta dersleri 18 Nisan’da yapıldı ve şu günlerde 25 Nisan’da başlayacak olan üçüncü hafta için kayıtlar alınıyor. Her hafta cumartesiden perşembeye dersler sürecek, cuma günleri de isteyenlerin online sınava girmesi sağlanacak. Sınavı başarı ile geçenlere okul tarafından Herkese Açık Deniz Akademi Sertifikası sunulacak.

Yelkenli yatçılığı öğrenmek isteyenlere temel seviyede teorik bilgileri sunan eğitimin konu başlıkları, Tekneyle tanışma, Denizcilik, Halatlar – Bağlar, Meteoroloji, Demirleme, Denizde Çatışmayı Önleme, Seyir Yardımcıları, Yelken Bilgisi, Seyir, Deniz haberleşmesi, Tekne Manevrası, Dingi ve Denizde Yaşam.

Açık Deniz Akademi, karantina günlerinde #evdeneveyelken ve #teknedeneveyelken modüllerini başarı ile tamamlayan kişilere özel olarak ilerki tarihlerde Fethiye’de 3’er günlük ücretli teknede uygulama eğitimleri de açacak. Dileyenler bu eğitimlere katılabilir ve yapılacak sınavları tamamlayarak Türkiye Yelken Federasyonu Tuyep Yelkenli Yatçılığın Temelleri (YY1) sertifikası da alabilir.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için buradaki linke bakabilirsiniz;
http://www.acikdenizakademi.com/zoom/

Açık Deniz Akademi Hakkında

2011 yılında kurulan Açık Deniz Akademi Fethiye merkezli bir yelkenli yatçılık okuludur. Türkiye Yelken Federasyonu TUYEP ve International Yacht Training Worldwide eğitimlerini verir. Eğitimler, Fethiye Ece Saray Marina çıkışlı olarak 2016 yapımı Bavaria 46 Cruiser Style model teknede gerçekleştirilir. Açık Deniz Akademi, eğitimlerin yanı sıra Ege, Akdeniz ve Yunan Adaları rotalarında Mavi Yolculuklar düzenler.