31 Ocak 2014

Aktif ve Pasif Radar Reflektörleri Karşılaştırması

ile editör

RadaropsÖzellikle küçük boyutlu fiber ve ahşap teknelerin, yelkenlilerin ve balıkçı sandallarının büyük gemilerde kullanılan x-band (9GHz) (veya 3GHz s-band) RADAR sistemlerinde görünmesi, tespit edilmesi çok zordur.

Çünkü yapıları gereği fiber ve ahşap malzeme radar sinyallerini yeteri kadar yansıtmaz ve gemilerin radar ekranlarında görülmelerini sağlayacak kadar bir eko (yansıma) yaratamaz.

Bunun önüne geçebilmek için bu teknelerde pasif radar reflektörleri (yansıtıcıları) ve aktif radar hedef geliştiricileri (enhancer) kullanılır.

Yandaki resimde radar reflektörü kullanan ve kullanmayan aynı boyutlu teknelerin radar ekranındaki yansımalarını görüyorsunuz.

nasil-gorunuruzReflektör kullanmayan teknelerin radar ekosu o kadar az ki doğru şekilde sea&rain clutter ve gain ayarları yapılmamış bir radar ekranında tespit edilmeleri oldukça zor hata çoğu zaman imkansız.
Bu kadar az bir yansıma ile radarların insan hatasını en aza indirgeyen ARPA (Automatic Radar Plotting Aid) fonksiyonu da otomatik olarak devreye giremez.

Aynı resimde aynı boydaki reflektör kullanan teknenin ekosu ise hem gözle görmek hemde arpa fonksiyonunun devreye girmesi için yeterli.

Aşağıda teknelerde kullanılan radar reflektörlerinin çeşitlerini görebilirsiniz;
pasif-radar-reflektorleri aktif-radar-reflektorleri

Bu reflektörlerin ise hangilerinin daha faydalı olduğu, takıldığı tekneyi radar ekranlarında ne kadar görünür hale getirdiği ise aşağıdaki grafikten görülebilir;
karslastirma

Bilimsel gerçekler gösteriyor ki küçük teknelerde yaygın olarak kullanılan “Tubular” ve “Echomax” modeli pasif reflektörler yeterli görünürlüğü sağlamıyor.