24 Nisan 2020

Radar Reflektörlerinden en yüksek faydayı sağlamak

ile editör

Aradan çok zaman geçmiş, taa 2014 yılında “Aktif ve Pasif Radar Reflektörleri Karşılaştırması” yazımızda Radar reflektörlerinin nasıl çalıştığı, pasif ve aktif reflektörlerin  birbirinden farklarından bahsemiştik. Bu yazımızda da bu cihazlardan nasıl en yüksek faydayı sağlayacağımızdan bahsedeceğiz.

Radar reflektörlerinden (yansıtıcı) en yüksek faydayı sağlamak için aşağıdaki konulara dikkat etmek gerekir;

1- Radar reflektörünüzü doğru monte edin!
Nasıl yani?
Yelkenli bir teknedeyseniz kafanızı kaldırın (motorlu bir teknede iseniz kasaranın üzerine), reflektörünüze bakın, %90 sizinki gibi değil!! :)

Acı ama gerçek, ne yazık ki çoğumuz kıç ıstralyaya (veya motorlu teknelerde kasara üzerine) eğreti olarak tutturulmuş kirli pasaklı garip kutucuğun ne olduğuna bile dikkat etmiyoruz, ama belkide doğru monte edilmiş olsa bir gece seyrinde hayatımızı kurtaracak cihaz o!

Mutlaka kitabını/kılavuzunu okumanız lazım, ama %99 pasif radar reflektörleri deniz yüzeyine tam 90 derece dik açıda yerleştirilmeleri gerekir, kıç ıstralyaya veya kasara üzerine eğimli bir montaj çok yanlış..

ve mümkün olduğunca yükseğe..
Deniz ve dalgadan ne kadar uzaklaştırırsanız karşınızdaki dev geminin radar ekranında deniz parazitlerinin arasında görülmeme olasılığınız o kadar düşer..

en doğru montaj direk tepesine, üstteki gurcatalara veya kasara üzerine dik şekilde yapılacak bir montajdır..

Eğer montaj işi size zor geliyor, yok yahu o kadar farkeder mi diyorsanız bir gün seyirde yakınlarınızdan geçen bir Türk gemisine (iletişim kolaylığı ve muhabbet olsun diye) rica edin, radarda sizi görüp göremediğini sorun.. cevap sizin için motive edici olacaktır! ;)

 

2- Daha yüksek eko (RCS) veren model bir reflektör alın.
Bu konuda önceki yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Farklı model ve marka reflektörler farklı görünürlük (eko- RCS) sağlıyorlar. Bunun ile ilgili karşılaştırma tablosu aşağıda görüldüğü gibi. Ne yazık ki çok yaygın kullanılan en basit ucuz tüp şeklindeki reflektörler yeterli görünürlüğü sağlamıyorlar.

 

3- Daha büyük boy reflektör veya birden çok reflektör kullanın..
Daha büyük reflektör kanatları, radar ekranında daha belirgin eko demektir.. Eğer teknedeki fiziksel imkanlar nedeni ile farklı bir bir reflektör kullanamıyorsanız kullanabildiğiniz tipin en büyük boyunu seçmeniz avantaj sağlayacaktır. Veya birden çok sayıda reflektör kullanmak da toplamdaki ekonuzu arttıracaktır.

 

4- Aktif radar reflektörü alın..

SART cihazı gibi çalışan bu cihazlar çevrede bir radar sinyali gördüklerinde (Aynı SART – Search And Rescue Transponder gibi) karşı tarafın radarında kesinlikle görülecek özel işaretler yayınlarlar.. (Sart cihazları arama kurtarma ekiplerinin kullandığı S bandında işaret yayınlar, aktif radar reflektörü ise sivil gemilerin kullandığı X bandında yayın yapar.. ama çalışma mantığı aynıdır..)

SART’ın Radar eko örnekleri aşağıdaki şekillerden görülebilir;

 

5- AIS Transponder alın!..

Elbette AIS cihazları radar reflektörünün alternatifi değildir ama ticari gemilerin sizi her şartta görmesini istiyorsanız aktif veya pasif her türlü radar reflektörüne göre çok daha etkili bir cihaz olduğu kesin olduğundan ticari gemi trafiğinin yoğun olduğu yerlerde seyir yapan ve gece seyri çok yapan teknelere AIS transponder (alıcı-verici) cihazı kullanmalarını şiddetle tavsiye ederiz.