31 Ocak 2020

İmece Deniz Ansiklopedisi WIKIDERYA tüm denizcileri katkıda bulunmaya davet ediyor!

ile editör

2017 YILINDA KURULAN WWW.WİKİDERYA.ORG BUGÜN 1230 KONU BAŞLIĞINA ULAŞTI.

İMECE DENİZ ANSİKLOPEDİSİNİN 2020 HEDEFİ: YENİ KATILIMCILARLA 2000 KONUDA AMATÖR DENİZCİLERİN SORULARINA YANIT VEREN BİR KOLLEKTİF BİLGİ KAYNAĞI HALİNE GELMEK.

35 yazarı ve isimsiz (anonim) katkıda bulunan sayısız denizcinin çabaları ile “İmece Deniz Ansiklopedisi WİKİDERYA” şimdiden 240 bin kelimelik bir dijital bilgi kaynağı ve seyir kılavuzu haline geldi. Türkiye Kıyıları ve Ege Adaları için Türkçe yayınlanan en kapsamlı dijital bilgi kaynağı olan Wikiderya’nın bireysel kullanıcı sayısı 2018’den 2019’a 3 kat arttı ve haftada 1000’in üzerinde bireysel ziyaretçi tarafından kullanılmaya başlandı.

Cruiserwiki gibi köklü uluslararası dijital kaynaklara göre çok daha güçlü ve kullanıcı dostu bir teknik altyapı kullanılan Wikiderya’nın ansiklopedi bölümünde 600’ün üstünde konu başlığı var. Bu konular tekne elektriğinden motora, demirlemeden denizde yaşam ve mutfak kültürüne, yelkenden meteorolojiye, navigasyona, deniz kitaplığına, yasal mevzuata kadar deniz ve denizcilikle ilgili her alanı kapsıyor.

Seyir kılavuzu ise doğrudan Navionics haritaları üzerinden takip edebileceğiniz 600’e yakın demirleme ve barınma yerinin dip yapısı, hakim rüzgarlar, tesis ve imkanlar, olası ücretlendirmelere ilişkin güncel bilgileri sunuyor. Seyir kılavuzunda yanaşmayı düşündüğünüz limandaki anlık hava durumu bilgileri ve 2 günlük ayrıntılı hava tahminleri de Windy uygulaması üzerinden ziyaretçiyle paylaşılıyor.

Ticari gelir amacı olmayan İmece Deniz Ansiklopedisi Wikiderya, denizciler için doğrulanabilir ve güncel bilgilerle, sürdürülebilir bir kollektif bilgi kaynağı oluşumunu hedefliyor.

İmece-kollektif” sözcüğü Wikiderya’nın anayasasını oluşturuyor.

www.wikiderya.org ’un sahibi bir kişi ya da grup değil tüm denizciler olacak.

www.wikiderya.org ’un sayfaları kendi ismiyle ya da anonim katkıda bulunmak isteyen herkese açık kalacak.

www.wikiderya.org bugün ve yarın tüm denizcilerin ortak aklıyla yönetilecek.