8 Mart 2014

YUSUF CEPNIOGLU gemisi Mikonos’da karaya oturdu!

ile editör

yusuf-cepniogluFurkan Denizcilik‘e ait Türk bandıralı 1995 Almanya yapımı 116m boyunda 6928DWT‘lik konteyner gemisi YUSUF CEPNIOGLU (IMO: 9119646) Yunanistan’ın Mikonos adası kuzeyinde karaya oturmuş.

En son 4 saat öncesine ait AIS kayıtlarına göre gemi adanın kuzeyine doğru 12 knots hızla ilerleyip bodoslama adaya çıkmış gibi görünüyor!

Geminin durumu hakkında henüz bir bilgi yok ama bu sabah 8 gibi Atina‘dan yola çıkan 44m’lik Yunan AEGEON PELAGOS romorkörünün bölgeye tam yol ilerlediğine bakacak olursak ciddi bir durum sözkonusu.

Aliağa’dan Bizerte-Tunus limanına sefer yapmakta olan geminin karaya oturduğu bölgenin deniz haritası aşağıdaki gibi;
mykonos

Geminin son durumunu gösteren fotoğraf  “Kyriakos Konstantinidis” tarafından çekilmiş..
Durum pek iyi görünmüyor..

Geminin daha geniş zaman dilimine yayılmış şekilde görülen seyir izi normalde Mykonos adasının Kuzey-Batı ucundaki feneri kerteriz alıp, adayı teğet geçme niyeti ile ilerleyen geminin sabah 04:30 sıralarında rotasından saptığı fakat vardiyadaki zabitler tarafından fark edilmediği için 12 knots’lık seyir hızı ile doğruca adaya çıktığı anlaşılıyor.
yusuf-cepnioglu-rota

Son gelen haberlere göre gemideki 14 personel Yunanistan sahil güvenlik botları ve helikopterleri ile sağlıklı şekilde tahliye edilmiş.