Nasıl kullanılır?

Trafik izleme ekranına girdiğinizde orta kısımda bir Google haritası yüklenecektir. Bu harita üzerinde bulunduğunuz bölgeye göre bazı renkli küçük işaretler (ikonlar) göreceksiniz. Aşağıda açıklamalarını göreceğiniz bu işaretler gemileri tanımlar.

Hareket Halindeki Deniz Araçlarını Gösteren İşaretler

Yolcu Gemileri; Her çeşit ticari amaçla yolcu taşıyan deniz araçlarını gösterir.
Kargo Gemileri; Ticari amaçlı yük taşıyan, dökme, konteyner gibi farklı türleri olan gemilerdir.
Tankerler; Her türlü sıvı yük taşıyan ticari gemilerdir.
Yüksek Hızlı Gemiler; Feribotlar, deniz otobüsleri gibi yüksek hızlı tekneleri temsil eder.
Romorkör ve Pilot Gemileri; Limanlarda diğer gemilerin kalkış ve yanaşma işlerine yardımcı olan, liman içinde gemilere hizmet veren gemilerdir.
Yatlar ve Diğerleri; AIS Sistemine dahil olmuş belirli boyutlardaki özel yatlar ve yukarıdaki kategorilere girmeyen tüm gemiler.
Tanımsız; Koordinatlarını, rotasını ve hızını bildirmiş ama henüz gemiyi tanımlayacak bir bilgi (çağrı kodu, IMO, MMSI numarası) yayınlamamış, veya tanımlama bilgileri tam olarak alınamamış gemilerdir.

Sabit İşaretler

Navigasyon İşaretleri; Karada veya denizde belirli bir noktayı tanımlamak amacı ile konulmuş işaretlerdir. Genelde sabit VTS istasyonlarını tanımlar.
Demirli/Batık; Denizde sabit duran gemilerdir. Bu işaretin rengi geminin yukarıdaki tanımına göre değişebilir.

Harita üzerindeki hareket halindeki gemileri gösteren işaretlerin sivri kısımları gemilerin o anki hareket yönlerini işaret eder. İşaretlerin büyüklükleri gemilerin büyüklüklerine göre değişir.

Harita üzerinde görülen bu işaretlerin üzerine mouse’unuzu getirip (tıklamadan) beklerseniz o geminin ismi görülecektir. Eğer mouse ile işaretin üzerine tıklarsanız aşağıdakinin benzeri bir pencere açılacaktır.

Bu pencerede ilgili geminin en temel bilgileri ve varsa bir fotoğrafı görülecektir. Gemi hakkında daha detaylı bilgi ve resimlere bakmak isterseniz pencere içindeki ilgili linkte tıklayabilirsiniz.

Gemi Rotasını Göster‘e tıkladığınızda o geminin AIS sistemi kapsamında takip edilebilmiş son seyir izleri (track) harita üzerinde görülecektir. Rota çizgisi üzerinde hangi pozisyonda hangi hızda olduğu bilgileri de ayrıca vardır.
e’Mesafesi‘ seçeğine bastığınızda bu gemi ile harita üzerinde herhangi bir nokta arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz.
Pencere içinde Alındı bölümünde görülen parantez içindeki rakamlar bu bilgiyi Marinetraffic.com projesine kayıtlı hangi AIS alıcı istasyonun  kaydettiğini gösterir. Yanındaki süre ise bu bilginin kaç dakika önce kayıt edildiğini gösterir.