5 Ocak 2018

Vatandaş sorumluluğu sayesinde Yeni Foça girişi artık daha güvenli!

ile editör

Yeni Foça’da yaşayan Sn. Göksel GÜNAY‘ın kişisel çabaları ile Yeni Foça liman girişindeki sığlık bölge Kuzey Kardinal şamandıra ile markalanarak limana giriş çıkışlar artık daha güvenli hale geldi. Bu çabaları ile sorumlu bir vatandaşlık ve güzel bir deniz sevgisi örneği gösteren sayın Göksel GÜNAY’ı tebrik ediyor, deniz ve denizcilikte gördüğü tehlike ve yanlışları düzeltmek için çaba harcayan herkese örnek ve umut olmasını dileriz.

Göksel bey’in bu gelişme ile ilgili açıklaması ve devlet kurumları ile yaptığı yazışmayı aşağıda okuyabilirsiniz;

Denizci dostlar;

Yaklaşık 4 yıl önce yerleştiğim Yeni Foça‘da kıyısından köşesinden Deniz Sevda’mı sürdürüyordum.

Tam bir hilal şeklindeki Yeni Foça koyu girişinde, karadan denize baktığınızda sol yani burun ucu denilen ve askeri kampın yakınına düşen noktasında oldukça riskli bir sığlık var.

Kuzey, kuzey-doğu ve doğu istikametli koy girişinde belirgin bir risk oluşturmadığı anlayışı hakim olsa da, kuzey-batı yani Eskifoça/Yeni Foça istikametli koy girişlerinde ciddi tehlike oluşturan bu sığlığın bu güne dek gözardı edildiği, önemsenmediği ortada.

Eskiye dönük anlatılan hikayelerde bu sığlıkta ciddi kazaların gerçekleştiği anlatılıyordu.

İşgüzarlık mı, duyarlılık mı bilemedim ama konu ilgimi çektiği için önce Bilgi edinme (BİMER) ile yazıştım.

Buradan gelen cevap yazısında 25/02/2017 tarih ve 1700286410 sayılı başvurumun konunun ilgilisi olan KIYI EMNİYET GEN.MÜDÜRLÜĞÜNE iletildiği ve benimle kontak kuracakları yazıyordu.

Bu duyarlılıkları açıkcası beni şaşırtmıştı.

Kısa bir süre sonra KEGM’den 17/03/2017 tarihli gelen resmi yazıda ise;

Yeni Foça Burunucu mevkiindeki sığlığın seyir, can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturması nedeniyle markalanması hususu ilgi yazınız ile talep edilmiştir. Talebiniz doğrultusunda mahallinde yapılan inceleme ve Etüd sonucu söz konusu sığlığın seyir emniyeti açısından ‘KUZEY KARDİNAL IŞIKLI ŞAMANDIRA’ ile markalanması uygun görülmüş olup, ışıklı şamandıra iş programımız dahilinde tesis edilecektir.” diyordu…

Sonrasında kuzey kardinal ışıklı şamandırası benim de nezaretimde ilgili sığlığın kuzey noktasında markalandı ve ve bir kaç gün sonra KIYI Emniyet Genel Müdürlüğü Seyir Yardımcıları Daire başkanlığından şamandıranın markalandığına dair durum yazısı geldi.

Üzerinde Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) olan Kuzey Kardinal Işıklı Şamandıra, artık Yeni Foça Burunucu mevkiinde tüm denizcilerimize hizmet vermekte.

Gerek BİMER’in gerekse de KEGM Seyir Yardımcıları Daire Başkanlığı ve tüm görevlilerinin konuya göstermiş oldukları hassasiyet ve çalışmaları bana göre taktire şayan bir emek-hizmettir.

Artık Yenifoça koyu Deniz trafiği açısından sözkonusu şamandıra ile daha emniyetli bir hal almıştır.

Bu konuyu siz deniz severlerle paylaşmak ve dolayısıyla KEGM’ne teşekkür etmek istedim.

Not: İlgili kuzey kardinal şamandırası Navionics isimli elektronik haritada yerini almış.

Diğerlerine bakma fırsatım olmadı.

Göksel GÜNAY

Yenifoça / İZMİR